Miláček republikánských elit končí. Rubio po domácí prohře na Floridě vzdal kampaň

Floridský senátor Marco Rubio odstoupil z nominačního souboje republikánů o Bílý dům poté, co ho v úterních primárkách v domovském státě porazil miliardář Donald Trump. Oblíbenec republikánského hlavního proudu Trumpovi pogratuloval k vítězství na Floridě a poděkoval svému volebnímu týmu za jeho práci.

Zklamání Rubia z výsledků Floridy – i celé kampaně
Zdroj: Reuters

„Možná, že toto nebyl rok pro nadějné a optimistické poselství o naší budoucnosti, ale já i tak nadále doufám a jsem optimistou, pokud jde o Ameriku,“ řekl Rubio svým stoupencům na Floridě. Řekl, že Američané jsou frustrováni vývojem v jejich zemi. Není prý však „božím plánem“, aby se stal prezidentem.

Čtyřiačtyřicetiletý Rubio celkově nedokázal proměňovat podporu hlavního proudu své strany v úspěchy v republikánských primárkách a volebních shromážděních. Zcela propadl například minulý týden v Michiganu nebo Mississippi. Jediná dvě vítězství si tak připsal v Minnessottě a Washingtonu D.C.

V posledních slovech určených svým podporovatelům varoval před konfrontační politikou rozdělování, která prý zanechá Ameriku „zlomeným národem“. Nepřímo tak odkazoval na dosavadního favorita Donalda Trumpa, který v úterý porazil Rubia i na Floridě.

„Amerika je uprostřed velké politické bouře, tsunami, čehož bychom si měli vážně všímat. I když jsme na té správné straně, tento rok bohužel nebudeme na té vítězné,“ dodal Rubio, který poslední týdny strávil ostrými útoky právě na adresu Trumpa. Ten mu však v úterý večer složil slova poklony. „Je to tvrdý chlapík… chytrý a má skvělou budoucnost,“ glosoval Trump.

Po odstoupení Rubia zůstávají v boji o republikánskou prezidentskou nominaci kromě Trumpa ještě konzervativní texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich.