Syrská opozice předala OSN návrh na vznik přechodné vlády

Syrská opozice předala v Ženevě OSN svůj návrh na vznik přechodné vlády v zemi. Zmocněnec OSN pro Sýrii a koordinátor mírových rozhovorů Staffan de Mistura podle agentury Reuters uvedl, že obdobný dokument předložili v pondělí zástupci režimu syrského prezidenta Bašára Asada a že z návrhů chce nyní vypracovat společné stanovisko.

George Sabra
Zdroj: Reuters Autor: Denis Balibouse

Jedním z hlavních bodů mírových rozhovorů je vedle příměří a distribuce humanitární pomoci právě dohoda o přechodné vládě.

Představitel opozice George Sabra z opoziční vyjednávací komise (HNC) uvedl, že příslušný dokument již de Mistura dostal. Opozice také prohlásila, že chce od syrské vlády podrobnosti o jejich představě politických změn. Představitelé vlády de Misturovi předložili svůj návrh s osmi body, podrobnosti o jejich obsahu ale nejsou známé.

Opozice rovněž trvá na pokroku v humanitárních otázkách, mimo jiné na propuštění vězňů. Jeden ze zástupců opozice upozornil na to, že v této věci stále nenastal příznivý vývoj, neboť v Sýrii je každý den popraveno padesát lidí.

Druhé kolo mírových rozhovorů v Ženevě začalo v pondělí a podle de Mistury potrvá nejdéle do 24. března. V Sýrii mezitím platí od konce února příměří, které je až na výjimky dodržováno. Radikální fronta An-Nusra ovšem v úterý oznámila, že během následujících 48 hodin hodlá obnovit boje.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Konflikt v Sýrii trvá pět let