OSN chystá pomoc pro 154 tisíc obléhaných Syřanů

Humanitární pomoc pro 154 tisíc Syřanů se chystá v následujících pěti dnech dodat OSN a její partnerské organizace. V obléhaných zónách žije podle odhadů téměř půl milionu lidí z celkem 4,6 milionu, jimž je obtížné dodat pomoc. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn varoval, že by mohly zemřít hlady tisíce lidí.

Humanitární pomoc v Sýrii
Zdroj: REUTERS Autor: Bassam Khabieh

Světová organizace doufá, že klid zbraní, který začal platit v noci z pátku na sobotu, uvolní celkem 15 blokád daných oblastí. „Je to nejlepší šance na trvalý mír a stabilitu, jakou Syřané měli za posledních pět let,“ řekl koordinátor pomoci OSN v Damašku Yacoub El Hillo.

„Všichni ale víme, že bez smysluplného politického procesu a politického řešení nebude klid zbraní ani přístup humanitární pomoci pro ukončení krize v Sýrii stačit,“ dodal El Hillo.

OSN věří, že v pondělí dodá pomoc do města Muadamíja, ve středu do dalších tří obcí – Zabadání, Fúa, Kafrajá a Madája, a v pátek pak i do města Kafr Batná.

Na největší obléhání zhruba 200 tisíc lidí ve městě Dajr az-Zaur se klid zbraní nevztahuje, protože z dohody o příměří byl vyloučen takzvaný Islámský stát. OSN se tam minulý týden pokusila shodit humanitární pomoc z letounů, ale kvůli silnému větru téměř veškerá 21tunová dodávka potravin minula cíl nebo se ztratila. 

Dohromady je OSN připravena během prvního čtvrtletí roku pomoci 1,7 milionu lidí v obtížně dostupných oblastech na základě souhlasu stran konfliktu.