Řekové obviňují Rakousko, že vrací už i syrské běžence

Rakousko chce zastavit příliv uprchlíků do Evropy - uvedla to rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová po schůzce se zástupci balkánských států. Jednání předchází čtvrtečnímu setkání ministrů vnitra zemí Evropské unie v Bruselu. Proti schůzce už protestovalo Řecko, které na ni nebylo pozváno, i když se potýká s největším přílivem uprchlíků. Atény navíc tvrdí, že Rakušané začali vracet už i syrské uprchlíky. 

Migranti na řecko-makedonské hranici
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

Řecké diplomatické zdroje obviňují Rakousko, že vrací už i syrské uprchlíky. U nich přitom doposud kvůli občanské válce v jejich zemi platilo, že mají na udělení azylu takřka automatický nárok. Podle zdrojů z řeckého ministerstva zahraničí, které cituje deník Ethnos, se opatření dotklo 44 Syřanů, kteří jsou nyní zpátky v Chorvatsku. O jejich osudu informovali ministerstvo pracovníci řeckého velvyslanectví v Záhřebu. Uvedli, že Syřané nebyli s to doložit, že skutečně pocházejí z oblastí, kde se bojuje.

„Tato skutečnost svědčí o stupňujících se přísných opatřeních Rakouska a dalších zemí na balkánské trase, které uprchlíky prosévají několika síty a které neustále zavádějí nová kritéria, jež se již neomezují na jejich státní příslušnost,“ napsal Ethnos. Podle listu uvízlo dalších 14 Syřanů a 124 Iráčanů na makedonsko-srbské hranici proto, že mají starší typy osobních dokladů, než jaké se náhle rozhodly uznávat úřady pěti zemí. O této skupině a důvodech odmítnutí jejich přechodu přes hranice informovali pracovníci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), kteří jsou přítomni na místě.

Řecko nedostalo pozvání, protože prý nechce příliv zastavit

Jednání ve Vídni se ve středu zúčastnili vedle Rakouska ministři vnitra a zahraničí balkánských zemí v EU, tedy Slovinska, Chorvatska a Bulharska, a zástupci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Makedonie, Černé Hory a Srbska. Řecko ale chybělo. 

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová

Johanna Miklová-Leitnerová

rakouská ministryně vnitra

„Je důležité a nutné zastavit příliv migrantů přes Balkán. Potřebujeme opatření, která zavedeme společně s balkánskými státy.“

Johanna Miklová-Leitnerová

rakouská ministryně vnitra

Absenci řeckých zástupců odůvodňoval rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz tím, že Atény prý již daly jasně najevo, že nemají zájem na snižování přílivu migrantů. Naopak podle něj chtějí jen pokračovat v jejich posílání dál do Evropy, konkrétně nyní do Makedonie.

Šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias označil nepozvání na vídeňskou schůzku za „nepřátelský akt“. „Je to další iniciativa mimo instituce, která narušuje literu a ducha smluv Evropské unie a mezinárodního práva o uprchlících, řekl Kotzias.

Video Události
video

Události: Rakousko chce zastavit příliv uprchlíků do Evropy

Události: Rakousko chce zastavit příliv uprchlíků do Evropy

Rakousko: Proud uprchlíků musíme zastavit. Už jsme přesyceni

Jednání Rakouska s balkánskými státy je podle Řecka nepřátelské

Účastníci vídeňské schůzky se podle agentury DPA mimo jiné dohodli na vysílání policistů do zvláště postižených příhraničních oblastí a na sjednocení kritérií pro odmítání uprchlíků a pro jejich registraci.

Tisíce uprchlíků v řeckém vnitrozemí 

Od víkendového zpřísnění kontroly hranice s Řeckem ze strany makedonských úřadů, které přestaly přijímat afghánské běžence, se v severořeckých oblastech začaly hromadit tisíce uprchlíků, které policie začala odvážet od hraniční čáry zpátky do vnitrozemí v autobusech. Uprchlíci přespávají ve vozech či ubytovacích prostorách uvolněných radnicemi měst a vesnic v očekávání, že se hranice zase otevře. Úřady shánějí další místa, jako jsou sportovní areály či bývalé vojenské základny. Jednu takovou pro tisíc osob znovu otevřely u Soluně. Ovšem při frekvenci příjezdu uprchlíků by se takové kapacity měly v zemi otvírat v podstatě jedna až dvě denně. 

Podle listu To Vima si ale Řekové budou muset začít zvykat, že se jejich země proměňuje ve skutečnosti v cílovou stanici, respektive v jeden obrovský “hotspot„. Podle řeckého ministra pro migraci Janise Muzalase uvíznou v zemi kvůli zpřísněným hraničním kontrolám na Balkáně desetitisíce uprchlíků. Soukromé televizi Antenna Muzalas řekl, že už nyní jich je v pohraničí s Makedonií 12 000.

Muzalas tvrdil, že i desetitisíce lidí půjde zvládnout. Tento názor ale nesdílejí starostové měst a obcí, na něž se vláda v Aténách obrací o pomoc. Jsou vyzýváni k tomu, aby poskytli, co mohou, ovšem zcela bez náležité finanční podpory. Intenzivnější přítomnost cizinců navíc vyvolává u místních obyvatel stále větší nevoli. Davy běženců se začaly hromadit na náměstích v metropoli Aténách. V aténském přístavu Pireus se jen v posledních třech dnech vylodilo 9000 uprchlíků.