Další kubánsko-americké uvolnění: Po půlstoletí budou zase létat pravidelné linky

Spojené státy a Kuba podepsaly dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Ta umožňuje až 110 letů denně mezi USA a Havanou a dalšími devíti destinacemi na karibském ostrově. Dosud existovalo přímé letecké spojení jen formou charterové dopravy, což pro cestující znamená například drahé letenky a přísné kontroly, které je nutí být na letišti čtyři hodiny před odletem.

Havanské letiště Josého Martího
Zdroj: Reuters Autor: Enrique de la Osa

Americké ministerstvo dopravy okamžitě po podpisu nové dohody vyzvalo aerolinky, aby do 2. března předkládaly žádosti na provozování linek pravidelné osobní a nákladní dopravy na Kubu. Ministerstvo pak bude rozhodovat o tom, kdo a z kterých amerických letišť bude na ostrov létat.

„S potěšením oznamujeme, že američtí dopravci budou mít možnost nových pravidelných linek na Kubu,“ prohlásil po podpisu americký ministr dopravy Anthony Foxx. Dohoda umožňuje každé z obou zemí provozovat až 20 zpátečních letů mezi USA a Havanou a také až deset zpátečních letů mezi USA a každým z devíti dalších mezinárodních letišť na Kubě. Celkem tedy 110 zpátečních letů denně. Dohoda nijak neomezuje charterové lety.

Po oteplování ve vztazích mezi Washingtonem a Havanou, které oznámili představitelé obou zemí v prosinci 2014, se zmírnily i podmínky pro cesty na Kubu. Zákaz cestování amerických občanů na Kubu platil od začátku 60. let jakou součást sankcí USA vůči komunistickému režimu na ostrově. Od loňského ledna nová pravidla stanoví dvanáct důvodů, kvůli nimž mohou Američané na Kubu jet, aniž by museli žádat o svolení úřadů. Důvody mohou být například návštěva rodiny, novinářská aktivita, vzdělávání, výstavy, sportovní soutěže či humanitární projekty.

Spojené státy a Kuba obnovily diplomatické vztahy loni v červenci po více než padesáti letech. Od té doby uvolňují Spojené státy vůči Kubě některá omezení, stále však platí pro americké investice na Kubě hospodářské embargo, které USA zavedly začátkem 60. let mimo jiné v reakci na zestátnění zahraničních společností komunistickým kubánským režimem.

Hospodářské embargo může zrušit pouze Kongres USA, v němž mají většinu republikáni. Demokratický prezident Barack Obama ale využívá svých pravomocí k uvolnění obchodních aktivit, které embargo výslovně nezakazuje. Například před pár dny vláda schválila vybudování první americké továrny na Kubě po více než půlstoletí. Firma Cleber má montovat ve zvláštní ekonomické zóně nedaleko Havany malotraktory pro soukromé kubánské zemědělce.

/*json*/{"map":{"lat":22.992555027498703,"lng":-82.40768056850165,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/