Jižní Korea odpojila dodávky elektřiny a vody do Kesongu

Jižní Korea odpojila dodávky elektřiny a vody do průmyslové zóny Kesong, kterou společně s KLDR od roku 2004 provozovala na severokorejském území. Kvůli poslednímu severokorejskému jadernému testu a odpálení balistické rakety se Soul rozhodl ukončit provoz v Kesongu už ve středu. KLDR v reakci na toto rozhodnutí deportovala všechny jihokorejské dělníky a nařídila armádě, aby komplex obsadila.

Korejská průmyslová zóna Kesong zůstává zavřená
Zdroj: Reuters Autor: Kim Hong-Ji

Pchjongjang také oznámil uzavření mezikorejské silnice vedoucí do Kesongu a přerušení dvou přeshraničních nouzových komunikačních linek. Rozhodnutí Soulu uzavřít průmyslový komplex označila KLDR za neodpustitelné a za faktické vyhlášení války.

Soul později oznámil, že všech 280 jihokorejských zaměstnanců, kteří byli v té době v komplexu, se vrátilo zpět. „Bylo mi řečeno, abych si nebral nic jiného než osobní věci, takže jsem si mohl odnést jen svoje oblečení,“ řekl agentuře AP nejmenovaný jihokorejský manažer.

V průmyslovém komplexu Kesong, který byl založen v roce 2004, pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách více než 50 000 Severokorejců. Zóna, financovaná převážně Jižní Koreou, byla posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.

Pro KLDR je Kesong důležitým zdrojem tvrdé měny, z čehož těžil hlavně úzký okruh představitelů režimu. Dělníkům byla vyplácena severokorejská měna. Díky devizám mohla KLDR také nakupovat materiál pro vývoj svého jaderného a raketového programu.

Naposledy byl komplex uzavřen v dubnu 2013, kdy si to na protest proti americko-jihokorejským vojenským manévrům vynutila Severní Korea. Po několika měsících ho ale znovu uvedla do provozu.

/*json*/{"map":{"lat":37.93158125857792,"lng":126.62394403042595,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.92991416855097,"lng":126.62451267242432,"type":"1","description":"Průmyslová zóna Kesong"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Severokorejská raketa vynesla na oběžnou dráhu družici, která ale podle všeho nevysílá signál a není funkční. Podle Jižní Koreje a USA nový odpal svědčí o tom, že Severní Korea disponuje v současnosti raketami s doletem 12 000 kilometrů. Jižní Korea spadlé kusy severokorejské rakety vylovila z moře a ukázala je novinářům na jedné ze svých lodí.

Trosky severokorejské rakety
Zdroj: Reuters
Autor: Hong Ki-won