Babiš: Hotspoty by měly být mimo Evropskou unii, ten hlavní v Turecku

Hotspoty pro běžence by podle českého vicepremiéra Andreje Babiše měly vznikat mimo Evropskou unii a hlavní by měl být v Turecku. Cestou do Haagu vyjádřil Babiš také přesvědčení, že Řecko by nemělo být v Schengenu, protože nezvládá ochranu hranic. Do Nizozemska, které nyní předsedá Evropské unii, zamířil Babiš jako šéf svého hnutí ANO – bez mandátu vlády.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Migrace je jedním z témat Babišových rozhovorů s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Jednání se účastní také europoslanec Pavel Telička.

„Já bych ty hotspoty měl osobně radši mimo Evropu,“ uvedl Babiš. „Myslím si, že hlavní hotspot, takový Ellis Island, má být Turecko, tam se má dělat ta selekce,“ poznamenal v narážce na ostrov u newyorského Manhattanu, přes nějž v minulosti přišly do USA miliony uprchlíků.

Pokud by hlavní hotspot v Turecku nefungoval, je podle Babiše jednou z alternativ i zeď podobná té, která odděluje Spojené státy a Mexiko. Právě Turecko, které hostí asi 2,5 milionu syrských uprchlíků, pohrozilo Evropské unii, že by „mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy“.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12: Babiš bude s Ruttem jednat o migraci

Zprávy ve 12: Babiš bude s Ruttem jednat o migraci

Střežení evropských hranic by podle Babiše měl centrálně řídit Brusel. Odpovědnost za ostrahu hranic by měla EU podle Babiše převzít od států jako Řecko a Itálie, „které za to dostávají peníze a v podstatě selhaly“. Právě Řecko, kudy do Evropské unie proudí velká část uprchlíků, je častým terčem kritiky.

„Když se podíváte na mapu, tak Řecko tam nemá co dělat, protože okolní státy nejsou v Schengenu,“ odpověděl český ministr financí na otázku, jestli by Řecko mělo v schengenském prostoru zůstat. Premiér Bohuslav Sobotka mluvil opakovaně o tom, že by Evropa měla uvažovat o záložní hraniční linii na úrovni Bulharska a Makedonie.

Zaorálek: Hotspot na Lesbu vypadá funkčně

Šéf české diplomacie, který navštívil Řecko, ve čtvrtek prohlásil, že hotspot Moria na ostrově Lesbos splňuje představy o funkčním registračním středisku pro migranty.

„Pod velkým tlakem jsme svědky začátku budování hotspotu, který má obrysy zařízení, které bychom chtěli,“ komentoval Zaorálek práci Řeků. Na místě je podle něj všechno potřebné vybavení na snímání otisků prstů, zjišťování totožnosti migrantů a ověřování pasů. Centrum je podle něj i dobře personálně zajištěno.

Jak registrační procedura vypadá v praxi, ale Zaorálek neviděl. Kvůli silnému větru se totiž noví utečenci na ostrov nedostali, zatímco v posledních dvou dnech jich byly údajně dva tisíce.