Začal souboj o New Hampshire. Průzkumy neslibují překvapení

„V Iowě se vybírá ta správná kukuřice, v New Hampshire prezident,“ prohlásil kdysi bývalý guvernér John Sununu. I když po úterních primárkách ještě o výběru kandidátů zdaleka nebude rozhodnuto, právě tento malý stát na severovýchodním cípu USA může úspěšné nakopnout, zatímco pro jiné znamenat definitivní konec kampaně. 

Jeden a půl milionové New Hampshire má na straně republikánů velkého favorita Donalda Trumpa, největší drama se tak zřejmě odehraje v souboji o následná místa. Primárky totiž spojily souboj příliš mnoha kohoutů na jednom dvorku, a to hlavně u tradičních republikánských voličů. Mezi Marcem Rubiem, Jebem Bushem, Johnem Kasichem i Chrisem Christiem jsou minimální rozdíly – každý z nich může skončit druhý i pátý. Velká neznámá je pak pozice Teda Cruze. 

Pokud se výzkumy totálně neminou, vítězem v New Hampshire se podle komentátorů stane newyorský podnikatel Trump. Klíčová pozornost se tak upře hlavně na jeho konkrétní výsledek. Poslední tamní průzkum mu přisoudil 31 procent voličských preferencí. Pokud získá méně, řada republikánů se zřejmě vážně zamyslí, jak silnou celostátní podporu může Trump ve skutečnosti mít. 

Vítěz z Iowy Ted Cruz se na další volební štaci v pořadí příliš nesoustředil. Podporu totiž hledá hlavně u silně konzervativních voličů, kterých v New Hampshire není příliš mnoho. Ostatně ani evangelíci – další Cruzova opora – nepatří mezi místními k těm početnějším. 

Demokrat Bernie Sanders má oproti Hilary Clintonové v průzkumech z New Hampshire dlouhodobě silnou podporu. Už loni v březnu a dubnu, kdy ještě kandidaturu oficiálně ani nepotvrdil, mu průzkumy předpovídaly dvoumístný výsledek. V jeho prospěch hraje i fakt, že sousedním státem New Hampshire je jeho domovský Vermont.

  • Pondělní průzkum CNN odhaduje u demokratů výhru Sanderse se 61 procenty před Clintonovou (35 procent). Mezi republikány je favoritem Trump s 31 procenty před druhým Rubiem (17 procent). O tři procenta méně by podle CNN mohl dostat Cruz, následovaný Kasichem (10 procent) a Bushem (7 procent).

Volební zákon v New Hampshire stanovuje, že volební místnosti musí být otevřené od 11:00 do 19:00 místního času (17:00 SEČ až 01:00 SEČ). Na řadě míst je možné hlasovat od 6:00 místního času (12:00 SEČ), další pak otevírají postupně o hodinu či dvě později.

Hlasování uzavře zhruba dvacet volebních okrsků, které budou pro voliče přístupné až do dnešních 20:00 místního času (středa 2:00 SEČ). Výjimku pak mají obce s méně než stovkou obyvatel, které mohou otevřít ve volební den hned po půlnoci (6:00 SEČ), což je případ Dixville Notch, Hart's Location a Millsfieldu. Právě tam už jsou výsledky známé.

Video Události
video

Události: Sanders sází v kampani na mladé voliče

Události: Sanders sází v kampani na mladé voliče

Začaly primárky v New Hampshire

První mini-okrsky mají odvoleno

V Dixville Notch získal Kasich, který jako jediný toto místo v předvolební kampani navštívil, tři hlasy a realitní magnát Donald Trump dva. V demokratickém táboře zvítězil Sanders se čtyřmi hlasy, jeho rivalka Hillary Clintonová nedostala žádný.

  • Agentura AP připomněla, že takřka všech devět voličů v Dixville jsou zaměstnanci tamního hotelu, který je od roku 2011 zavřený, ale nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

V Hart's Location si mezi republikány vedl opět nejlépe Kasich, obdržel pět hlasů. Trump dostal čtyři lístky, Chris Christie dva a po jednom pak Jeb Bush, Ben Carson a Marco Rubio. Z demokratů vyhrál Sanders se 12 hlasy a druhá skončila Clintonová se sedmi hlasy. Podporu dvou voličů získal ještě demokratický kandidát Mark Stewart Greenstein.

V Millsfieldu, které je třetí obcí s hlasovací výjimkou, uspěl republikánský vítěz z Ohia Ted Cruz, podpořila ho polovina tamních 18 voličů. Pro Trumpa hlasovali tři lidé. Sanders, který vyhrál v prvních dvou obcích, zde získal jeden hlas, Clintonová dva. Zbytek hlasů pak připadl ostatním kandidátům.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum