V Lyonu zadrželi šest lidí podezřelých z terorismu

Francouzská policie zadržela ráno u Lyonu pět mužů a jednu ženu, kteří se chystali příští týden odjet přes Bulharsko a Istanbul do Sýrie. Dva ze zadržených podle televizní stanice BFMTV chystali teroristické útoky na noční kluby.

Vojenské a policejní hlídky v ulicích Lyonu
Zdroj: Reuters Autor: Robert Pratta

Speciální policejní síly se rozhodly skupinu zadržet vzhledem ke znepokojivým záměrům některých jejích členů. Dva ze zadržených se prý snažili získat zbraně s cílem přepadnout swingers kluby. Útoky údajně plánovali provést, pokud by se jim nepodařilo do Sýrie odcestovat.

Podle AFP zadržené muže ve věku 22 až 37 let a dvacetiletou ženu úřady sledovaly od začátku loňského prosince. Při domovních prohlídkách u nich zatím nebyly žádné zbraně nalezeny. Vyšetřovatelé nyní prověřují zajištěná počítačová zařízení a mobilní telefony. Podezřelí mohou být drženi ve vazbě 96 hodin, v této lhůtě musejí policisté vznést obvinění. Někteří ze zadržených jsou podle AFP známi zpravodajským službám kvůli příslušnosti k radikálnímu islamistickému hnutí. Zatím však nebyli kvůli tomu soudně stíháni.

V současné době je s džihádistickými skupinami v Sýrii a Iráku spojeno přes 1800 Francouzů. Někteří jsou už v těchto zemích, část se tam chystá odjet a další už jsou na cestě buď tam, nebo zpět, uvedl už v polovině ledna pařížský prokurátor Francois Molins.

Francie a Belgie vyzvaly k větší bezpečnostní spolupráci v EU

Francie a Belgie v pondělí vyzvaly evropské partnery k dalšímu posílení bezpečnostní spolupráce včetně evidence cestujících v letecké dopravě, sdělování zpravodajských informací kolem terorismu a zajištění systematické a povinné kontroly na vnějších hranicích Unie. „Všechna tato opatření musejí vytvořit základ určitého evropského bezpečnostního paktu, který je nezbytný pro přežití schengenského prostoru volného pohybu osob, pro přežití evropského modelu a pro ochranu Evropanů,“ uvedli ve společném prohlášení premiéři obou zemí Francouz Manuel Valls a Belgičan Charles Michel.

Schůzka se konala především v reakci na atentáty v Paříži z loňského listopadu, při nichž skupina převážně francouzských a belgických džihádistů povraždila 130 lidí a zranila nejméně 350 dalších. Vyšetřování masakru ukázalo vážné nedostatky v systému evropské bezpečnosti, zvláště špatnou komunikaci mezi bezpečnostními službami Francie a Belgie.