Na karnevalu v Porýní zřejmě nehrozí útoky podobné těm silvestrovským

Opakování hromadných sexuálních útoků ze silvestrovské noci se při nadcházejícím karnevalu v Kolíně nad Rýnem a v dalších porýnských městech nedá očekávat. Charakter karnevalu totiž neumožní, aby velké skupiny mladých mužů zcela oddělily ženy od ostatního davu, tvrdí sociolog z berlínské Humboldtovy univerzity Wolfgang Kaschuba. Připustil ovšem, že karneval se úplně kriminality zbavit nedokáže, trestné činy musí policie vyšetřovat každý rok.

Karnevalové veseli zachvátilo i uprchlické centrum v Mohuči - kostým si navlékla i desetiletá syrská dívka Šames
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

O silvestrovské noci se v Kolíně nad Rýnem, ale i v dalších německých městech, shromáždil dav mužů, kteří sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle předběžných závěrů policejního vyšetřování byli pachatelé přistěhovaleckého původu, velkou část z nich tvořili žadatelé o azyl.

„Karneval je pestrá směsice lidí, mužů a žen, a v průvodu není nikdo sám. Je to rozdíl proti silvestrovským událostem, kde se shromáždila monokultura mladých mužů, kteří se pak dopouštěli násilností. Z policejních zkušeností víme, že velká shromáždění mladých mužů jsou riziková, vidíme to třeba i na fotbalových zápasech,“ řekl Kaschuba České tiskové kanceláři.

Opakování situace ze silvestra je podle Kaschuby na karnevalu nepravděpodobné. „Jednotlivým incidentům se ale zabránit nedá, dochází k nim každý rok. Velkou roli v tom hraje i alkohol, který v Německu ke karnevalu patří,“ podotkl. Kriminalitu se podle něj nepodaří zcela vymýtit ani při zvýšené policejní přítomnosti v ulicích. „Policisté při karnevalu nikoho neodstraší. Ostatně, zažil jsem situaci, kdy slavící lidé klepali policisty po ramenou a chválili je, jak mají realistický kostým,“ řekl.

Sociolog ocenil, že se spolky pořádající karneval snaží především běžencům vysvětlovat, co se ve městech bude dít. „Je správné, že jim říkají, že to jsou dny, kdy si ze sebe Němci tropí blázny. Ale upřímně řečeno, takové vysvětlení by se hodilo i pro Bavory nebo pro lidi z Fríska. Každého, kdo není z Kolína, překvapí, když ho na ulici najednou políbí neznámá žena,“ řekl.

Právě vysvětlování okolností karnevalu je podle Kaschuby potřebné, aby se zabránilo incidentům. „S karnevalem úzce souvisí tělesný kontakt a jeho součástí je i určitá koketní hra. Účastníci stále musí sledovat, co je povoleno, a co ne. Obecně platí, že žena vždy rozhoduje, kam až nechá věci zajít, a muži se tím musí řídit,“ řekl sociolog.

Karneval v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hermann J. Knippertz