Trump odmítl debatu na Fox News, nechce živit sledovanost stanice

Kvůli sporům s moderátorkou Megyn Kellyovou se Donald Trump nezúčastní nadcházející televizní debaty na stanici Fox News. Napětí panuje od srpnového přenosu, kdy Trump odmítl odpovědět na otázku moderátorky ohledně jeho vztahu k ženám s tím, že dotyčná je zaujatá. Později dodal, že „patrně menstruovala“. Trump už podle svých slov nechce přispívat ke sledovanosti televize.

Čtvrteční debata je pro republikány přitom poslední před důležitými primárkami ve státě Iowa. „V mém případě mají co do činění s někým trochu jiným. Nemůžou si se mnou pohrávat, jako si pohrávají se všemi ostatními,“ řekl Trump. Místo účasti v debatě podle svého týmu uspořádá akci na podporu veteránů a zraněných vojáků.

V srpnové televizní debatě republikánů se Trump pustil do konfliktu s moderátorkou stanice Fox News Megyn Kellyovou, která chtěla znát jeho vztah k ženám. V minulosti je Trump častoval surovými nadávkami jako „tlustá prasata“ nebo „povalečky“. V besedě miliardář otázku Kellyové smetl se stolu s tím, že je jen projevem politické korektnosti. Vysloužil si za to bučení diváků ve studiu. Později uvedl, že na něj moderátorka útočila kvůli tomu, že právě menstruovala.

Donald Trump

Donald Trump

„Jen ať si mají svou debatu a uvidíme, jak na tom budou se sledovaností.“

Donald Trump

Právě Kellyová by měla moderovat i následující televizní debatu v Des Moines v Iowě. Trump novinářku prý ale považuje za zaujatou a na úterní tiskové konferenci ji označil dokonce za „naprostého amatéra“. Nelibost vyjádřil také nad prohlášením Fox News, že se Trump bude muset dříve či později naučit, že si nemůže vybírat novináře, kteří mu kladou otázky.

Čtvrteční debaty by se tak nyní mělo zúčastnit jen sedm uchazečů o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě: Ted Cruz, Marco Rubio, Ben Carson, Jeb Bush, Chris Christie, John Kasich a Rand Paul. Řada z nich už využila Trumpova rozhodnutí ke kritice svého protivníka.

Volební shromáždění v Iowě zahájí už v pondělí maraton prezidentských primárních voleb. Šance na zisk nominace má v tomto státě jak Trump, tak senátor Ted Cruz.

V republikánských primárkách se rozhodne, kdo se postaví v souboji o prezidentský úřad proti demokratickému kandidátovi. Tím by se podle dosavadních průzkumů mohla stát bývalá první dáma a exministryně zahraničí Hillary Clintonová. Jejím největším demokratickým rivalem je výrazně levicový vermontský senátor Bernie Sanders.