K plánu Německa prodloužit hraniční kontroly se přidávají další země

Německo zřejmě není jediný stát, který hodlá výrazně prodloužit dočasné kontroly hranic uvnitř Schengenu. Podle německého nedělníku Welt am Sonntag je pro podobné řešení také Rakousko, Belgie, Švédsko či Dánsko. Státy EU chtějí kontroly osob pokud možno prodloužit kvůli přetrvávajícímu proudu uprchlíků přes Turecko i po vypršení nyní předpokládaných lhůt.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière už tento týden oznámil, že Německo prodlouží kontroly, které zavedlo loni, na neurčito. Německá policie hlídá hranice už od loňského září, kdy se prudce zvýšil počet přicházejících běženců. Dosud se počítalo s ukončením kontrol v polovině února.

Podle Welt am Sonntag by hraniční kontroly uvnitř Schengenu mohly trvat až do konce roku 2017. První kroky tímto směrem prý mají být podniknuty už na pondělním neformálním setkání unijních ministrů vnitra v Amsterdamu.

Německý ministr vnitra Maizière k událostem v Hannoveru
Zdroj: ČTK
Autor: Kay Nietfeld

Schengenská dohoda garantuje volný pohyb osob mezi 26 evropskými státy. Ty mohou obnovit kontroly na společných hranicích pouze za mimořádných okolností a v zásadě nanejvýš na půl roku. Kvůli tomu, že Řecko nedostatečně střeží své hranice, ale chtějí státy EU střežit své hranice údajně až dva roky, píše list.

Začátkem prosince se ministři vnitra zemí EU v Bruselu dohodli, že by v budoucnu mělo být možné hraniční kontroly v některých úsecích prodloužit i na víc než půl roku, pokud budou trvat zásadní nedostatky při ochraně vnějších hranic schengenské zóny. Takové dlouhodobé kontroly by ale musela doporučit Evropská komise.

Video Události
video

Strasti migrantů na slovinsko-rakouské hranici

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová mezitím v rozhovoru s Welt am Sonntag řekla, že je třeba uvažovat o dočasném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru.

Schengenský prostor tvoří nyní 26 států. S výjimkou Irska, Británie, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Kypru jsou jeho členy všechny země EU, z neunijních zemí se k zóně volného pohybu připojily Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island. O vstup do prostoru bez vnitřních hraničních kontrol v současné době usilují Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr, naopak Británie a Irsko mají vlastní cestovní unii.