Nový katalánský premiér vyzval k odtržení od Španělska

Nový katalánský premiér Carles Puigdemont, který v neděli stanul v čele regionální koaliční vlády, vyzval k zahájení procesu odtržení od Španělska. Puigdemont vede nový kabinet na základě sobotní koaliční dohody stran, které podporují nezávislost.

Carles Puigdemont (vpředu) v katalánském parlamentu
Zdroj: ČTK/AP/Manu Fernandez

„Musíme zahájit proces vytvoření nezávislého státu v Katalánsku, aby rozhodnutí katalánského parlamentu byla suverénní,“ řekl Carles Puigdemont shromážděným katalánským poslancům před svým zvolením do čela nové vlády.

Nový kabinet vznikne na základě dohody mezi koalicí Společně pro Ano, která vyhrála podzimní předčasné volby do regionálního parlamentu, a levicovou stranou Kandidátka lidové jednoty (CUP). Dohromady mají v katalánském parlamentu většinu.

Budování nového státu

Dohoda o společné vládě dlouho vázla na tom, že se obě strany nemohly dohodnout na tom, kdo bude premiérem. CUP odmítala dosavadního šéfa regionální vlády Artura Mase a ten do poslední chvíle bojoval o své udržení ve funkci. Nakonec se postu premiéra vzdal, protože hrozily předčasné volby, které mohly ohrozit nynější společnou většinu.

Třiapadesátiletý Carles Puigdemont, který Artura Mase nahradí, byl doposud předsedou sdružení radnic katalánských měst, které podporují nezávislost. Je znám jako vytrvalý zastánce nezávislosti bohatého regionu, který má asi 7,5 milionu obyvatel.

Podle listu El País Puigdemont prohlásil, že hodlá „vyhnat z Katalánska vetřelce“. Analytik Antonio Barroso agentuře Reuters řekl, že volba Puidgemonta povede k radikalizaci separatistického hnutí.

Video Studio ČT24
video

Španělské pnutí kvůli Katalánsku pokračuje

Španělské pnutí kvůli Katalánsku pokračuje

Začal proces se členkou španělské královské rodiny

Separatisté již vypracovali plán budování nového státu, rozvržený na 18 měsíců. Katalánské orgány by po referendu schválily ústavu nového státu a začaly budovat národní instituce v čele s armádou, centrální bankou a justicí. Puigdemont uvedl, že Katalánsko bude muset během té doby jednat se Španělskem, Evropskou unií a mezinárodními institucemi.

Obě strany nové vlády mají za cíl dospět k referendu, které rozhodne o setrvání Katalánska ve španělském království nebo o odtržení. Madridská ústřední vláda tyto snahy odsuzuje a společně s ústavním soudem se jí zatím daří separatistům klást překážky. V listopadu ústavní soud odmítl rezoluci katalánského parlamentu o vyhlášení nezávislosti.

 

Premiér Rajoy bude bránit suverenitu španělského lidu

Premiér Mariano Rajoy v neděli prohlásil, že zablokuje jakýkoli jednostranný krok nové katalánské vlády, a nařídil všem složkám vlády, aby chránily zákonnost. „Budu bránit a chránit demokracii v celém Španělsku. Budu bránit suverenitu španělského lidu,“ uvedl premiér Rajoy. Dodal, že v tomto úsilí má podporu šéfa socialistů Pedra Sáncheze a předsedy nové centristické strany Ciudadanos (Občané) Alberta Rivery.