USA demonstrovaly sílu: Po testu KLDR vyslaly nad Korejský poloostrov bombardér

Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentura Reuters. Bombardér, který vzlétl z americké základny na tichomořském ostrově Guam, byl doprovázen jedním americkým a jedním jihokorejským bojovým letounem, uvedla americká armáda. Po přeletu nad Korejským poloostrovem se vrátil na svou základnu.

Video Zprávy
video

USA demonstrovaly sílu. Po testu KLDR vyslaly nad Korejský poloostrov bombardér

„Dnešní let demonstruje sílu a schopnosti aliance,“ prohlásil generál Curtis Scaparrotti, který stojí v čele amerických jednotek rozmístěných v Jižní Koreji. Podle agentury AP letoun dokonce v Jižní Koreji krátce přistál.

KLDR ve středu oznámila, že provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové bomby. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu. Severokorejský diktátor Kim Čong-un v neděli navštívil sídlo armádního nejvyššího velení, aby oslavil údajný úspěšný test vodíkové bomby. Poprvé se také veřejně ke zkoušce vyjádřil. Označil ji za „sebeobranný krok“, určený k obraně regionu „před nebezpečím jaderné války způsobené imperialisty pod vedením Spojených států“.

V rámci demonstrace síly KLDR v pátek také zveřejnila video dalšího testu – režim údajně úspěšně odpálil podmořskou balistickou střelu. Jihokorejci ale sestříhaný záznam zpochybňují. Podle nich jde o kompilaci dvou starších pokusů. Tamní ministr obrany pak rovnou prohlásil, že uplyne ještě hodně času, než Severní Korea vývoj takové zbraně dokončí.

Lze předpokládat, že nedělní přelet amerického bombardéru B-52, schopného nést jaderné zbraně, Severní Koreu rozhořčí. Washington vyslal svá nejmocnější letadla do Jižní Koreje také po severokorejském testu z roku 2013. KLDR tehdy Spojeným státům pohrozila jaderným úderem.