V Libyi desítky mrtvých po bombovém útoku, v Egyptě útočníci stříleli na hotel

Při bombovém útoku na policejní výcvikové středisko v severolibyjském Zlitánu zahynulo nejméně 65 lidí. Agentura AFP uvedla, že nálož byla nastražena v cisterně na vodu, se kterou přijel sebevražedný atentátník. K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Útok se odehrál také v Egyptě, kde ozbrojení muži začali střílet u hotelu v Gíze ve chvíli, kdy u něj stál autobus s turisty. Oběti nejsou hlášeny.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Libyjské nepokoje

K explozi na severu Libye došlo ve chvíli, kdy se u střediska začali shromažďovat rekruti. Atentát je jedním z nekrvavějších od doby, co v zemi zavládl chaos po svržení režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Mezi oběťmi útoku na severu Libye jsou údajně i civilisté. Zranění jsou převáženi do okolních nemocnic. Nemocnice v Misurátě, která se nachází asi 60 kilometrů od Zlitánu, vyzvala obyvatele, aby darovali krev. Mnoho lidí zranily střepiny.

Zlitán, který leží na pobřeží Středozemního moře, spadá podle agentury AFP do oblasti kontrolované samozvanou vládou se sídlem v Tripolisu.

Střelba před hotelem v Egyptě je bez obětí

Naopak bez obětí se obešla střelba před hotelem v Egyptě. Skupina mužů zaútočila u hotelu Tři pyramidy v egyptské Gíze ve chvíli, kdy před ním stál autobus přistavený pro turisty. Jeden z útočníků použil podle egyptských sdělovacích prostředků vzduchovku, ale nikomu se nic nestalo. Přední část hotelu a také autobus jsou lehce poškozeny. Zatímco policie tvrdí, že útočníci mířili na turisty, ministerstvo vnitra se domnívá, že terčem byli policisté.

Egyptská policie před hotelem po útoku
Zdroj: Reuters
Autor: Asmaa Waguih

K hotelu přišlo 15 lidí a začali na policejní stanoviště házet světlice. List Al-Ahrám napsal, že útočníci patřili k zakázané skupině Muslimské bratrstvo. Tito stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího údajně právě v této části města pořádají často protestní akce. 

Izraelská vláda oznámila, že autobus byl před hotelem přistaven pro skupinu arabských Izraelců. Policisté na místě jednoho z útočníků zatkli a vyslýchají ho. Motiv útoku není znám. Hotel stojí na ulici nedaleko pyramid. „Nejdříve házeli světlice na hotel a pak na autobus. Začali střílet vzduchovkou a chtěli hodit zápalnou lahev do autobusu,“ řekl jeden izraelský turista, který byl svědkem incidentu.

Útočníci pak podle něj zahájili palbu z klasických zbraní. „Začali na hotel pálit ostré střely,“ řekl. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí řekl, že v době útoku byl autobus prázdný a nikdo z Izraelců nebyl zraněn.

Egypt se od roku 2011 potýká s násilím islámských radikálů, kteří ale útočí nejčastěji na Sinajském poloostrově. Vlivem špatných bezpečnostních podmínek a také loňského teroristického útoku na ruské letadlo země přišla o tisíce turistů.