Konec dětskému křiku a bezmoci rodičů. Aplikace napoví, co miminko trápí

Vědci z tchajwanské univerzity se rozhodli pomoci rodičům, kteří nad plačícím potomkem marně tápou, jestli má hlad nebo mokrou plenu. Dva roky vývojáři porovnávali dvě stě tisíc zvukových záznamů brečících novorozenců a nyní přišli s aplikací, která základní dětské potřeby rozpozná. Téměř stoprocentně.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zastaví aplikace dětský pláč?

Aplikace dokáže odlišit čtyři hlavní spouštěče dětského křiku – hlad, špinavé pleny, ospalost a bolest. „Po jejím stažení je potřeba jen nastavit datum narození a národnost novorozeněte. Poté, co dítě zabrečí, nahráváme po dobu deseti sekund a zvuk se uloží. Výsledek pošleme do matčina mobilu,“ popisuje šéf vývojářů aplikace Čchang Čchuan-Jü.

Nejpřesnější je analýza u nejmenších dětí. S každým dalším týdnem její úspěšnost kvůli vnějším faktorům, které ovlivňují vnímání a chování miminek, klesá. „Podle zpětné vazby, kterou jsme dosud získali od uživatelů, dosahuje přesnost aplikace 92 procent pro děti, kterým je méně než dva týdny,“ tvrdí vývojář.

Technologický výtvor může pomoct hlavně nezkušeným prvorodičům. „Je těžké vidět dítě plakat a nevědět, co dělat. Tahle aplikace nám snadno ukáže, co je další krok,“ těší se čerstvý otec Kuo Jou Ming.

Program, který příčiny nešťastného křiku zjišťuje, stojí tři dolary. Ale utišit ztrápené dítko a nechat rodiče trochu prospat může být k nezaplacení.