Trump netroškaří: Na kampaň chce dát alespoň 50 milionů týdně

Nejméně dva miliony dolarů týdně (asi 50 milionů Kč) se chystá utratit za předvolební kampaň republikánský uchazeč o křeslo amerického prezidenta Donald Trump.  Jen pro srovnání: Česká vláda navrhuje, aby strany od roku 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny utratily za celou kampaň maximálně 90 milionů korun.

Volební kampaň Donalda Trumpa
Zdroj: Reuters Autor: Randall Hill

„Každý týden utratím přinejmenším dva miliony dolarů a možná i výrazně více,“ uvedl realitní magnát Trump, který dlouhodobě vede v průzkumech popularity mezi republikánskými voliči. Své vedení založil podle mnohých komentátorů zatím téměř výhradně na kontroverzních vyjádřeních a provokacích na účet svých rivalů.

Zvláštní pozornost chce před únorovými primárkami věnovat Trump prvním třem státům, v nichž se bude volit: Iowě, New Hampshiru a Jižní Karolíně.

Z 35 milionů dolarů (867 milionů Kč), které měl připravené na svou kampaň do konce letošního roku, Trump zatím podle svých slov příliš mnoho neutratil. „Jsem hrdý na to, že utrácím nejméně,“ uvedl. „Ale abych byl upřímný, nechci riskovat,“ dodal. Trump už dříve uvedl, že kampaň bude financovat z vlastních prostředků, aby nemusel být nikomu zavázán v případě zvolení do funkce.

Republikánské primárky, z nichž by měl vzejít kandidát, který se postaví demokratickému uchazeči o Bílý dům, začnou už 1. února ve státě Iowa. Kromě Trumpa by v nich mohli zvítězit, a získat tak nominaci na souboj o prezidentské křeslo, i senátoři Ted Cruz a Marco Rubio. Demokratická strana má zatím jasnou favoritku, bývalou první dámu a exministryni zahraničí Hillary Clintonovou.