Bangkok se pomalu potápí, za patnáct let by mohl být zčásti pod vodou

Thajský Bangkok je po Londýně a Paříži třetím nejnavštěvovanějším městem na světě. Královské paláce a chrámy přilákají 12 milionů turistů ročně. Mrakodrapy osmimiliónové metropole symbolizují její finanční sílu a stavební boom. Svojí obří vahou ale tlačí na měkkou jílovitou půdu a ta se propadá – o 10 až 30 milimetrů ročně. Současně se o jeden až dva centimetry zvedá hladina moře. Hrozí, že už za patnáct let bude část Bangkoku pod vodou.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bangkok už je v klimatických problémech až po kolena

„Bangkok leží teď asi půl metru nad hladinou moře, za 50 let bude na stejné úrovni, za 100 let bude pod hladinou moře,“ říká klimatolog Seree Supharatid. Metropole leží v deltě řeky Čao-Praja, která se vlévá do Thajského zálivu asi 25 kilometrů jižně od jeho centra.

Lidé z předměstí už zažili důsledky klimatických změn na vlastní kůži. Vesnici se stovkami domů, která zde ještě nedávno stála, teď připomínají jen sloupy elektrického vedení. Voda si už vzala kilometr a půl pevniny, obyvatele z pobřeží vyhnala hlouběji do vnitrozemí. Chrám, který byl srdcem vesnice, vyčnívá při přílivu z moře jako osamělý ostrov.

Extrémní povodně už postihly Bangkok několikrát, naposled před čtyřmi lety. Vědci proto tlačí na vládu, aby co nejrychleji postavila obří zeď proti mořským vlnám – dřív, než pomalu se potápějící metropole pod vodou zmizí úplně.

/*json*/{"map":{"lat":13.733911859154208,"lng":100.53558179364673,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/