Ukrajinský parlament schválil státní rozpočet, posoudí ho ještě MMF

Ukrajinský parlament v noci na pátek schválil rozpočet na příští rok. Pro zemi trpící důsledky války to byla klíčová podmínka k zajištění další části finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu.

Ukrajinská ministryně financí Natalija Jaresková a premiér Jaceňuk po schválení rozpočtu na rok 2016
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andrew Kravchenko

„Chápu, že tento rozpočet není ideální. Ale je nutné ho odsouhlasit,“ vyzval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk poslance krátce před hlasováním, které se uskutečnilo zhruba ve tři hodiny ráno středoevropského času. Pro rozpočet se nakonec vyslovilo 263 poslanců z celkových 450 členů zákonodárného sboru.

MMF loni schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17,5 miliardy dolarů. Fond předem Kyjev upozornil, že je klíčové, aby rozpočet na rok 2016 odpovídal požadavkům programu pomoci. Pokud tomu tak nebude, mohlo by to znamenat přerušení finanční podpory. „Experti MMF nyní budou analyzovat, zda rozpočet splňuje kritéria programu fondu,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo financí.

Rozpočet počítá s deficitem ve výši 3,7 procenta HDP, což je v souladu s požadavky MMF, dodalo ministerstvo. Fond má nyní vyplatit Ukrajině další část pomoci ve výši asi 1,7 miliardy dolarů, s výplatou ale čekal na schválení rozpočtu a také na přijetí důležitých daňových reforem. Jejich odhlasování doposud zdržovaly neshody v ukrajinském parlamentu.

Zákonodárci mimo to schválili i některé daňové zákony včetně zvýšení spotřební daně na tabák, palivo a alkohol s cílem vyrovnání rozpočtu. Přijaté změny jsou ale pouze dočasnými kroky a schválení nového daňového zákoníku Kyjev stále ještě čeká.