Šéf Frontexu: Běženci, kteří neprošli kontrolou, představují bezpečnostní riziko

Tisíce migrantů, kteří při vstupu na starý kontinent neprošli kontrolou, představují pro Evropu bezpečnostní riziko. V rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag to připustil šéf unijní agentury na ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri. Běženci mají navíc často falešné pasy. Nedělník upozornil, že Islámský stát (IS) prodává cestovní doklady až za 1500 dolarů (37 300 korun).

Od listopadových atentátů v Paříži zesílily obavy, že islamističtí radikálové vstupují na území EU mezi migranty, aniž by byli odhaleni. Ve francouzské metropoli byl totiž u jednoho z teroristů nalezen syrský pas a jeho otisky prstů se shodují s otisky osoby, která byla zaregistrována v říjnu při příchodu do Řecka.

„Velký příliv lidí, kteří nyní přicházejí do Evropy, aniž by byli zkontrolováni, samozřejmě představuje bezpečnostní riziko,“ řekl Leggeri. Zdůraznil ale, že by bylo chybou nahlížet na všechny uprchlíky jako na „potenciální teroristy“.

Odhalit falešné pasy je obtížné

V zemi, která prochází občanskou válkou, jako je právě Sýrie, nemůže nikdo zaručit, že „všechny doklady, které vypadají jako skutečné, jsou opravdu vydány oficiálním úřadem nebo jsou jeho nositeli opravdu jejich oprávnění vlastníci,“ zdůraznil šéf Frontexu.

Mezi evropskými zeměmi tento měsíc podle diplomatů koloval seznam chybějících syrských a iráckých pasů, jež by mohly obsahovat falešné údaje a mohli by je zneužívat lidé, kteří mají namířeno do Evropy. Takové dokumenty je obtížnější odhalit než úplné padělky.

Seznam údajně obsahuje sériová čísla tisíců pravých, ale nevyplněných pasů, které byly uloženy ve vládních úřadech, ale mezitím se jich zmocnily ozbrojené skupiny včetně IS.

Welt am Sonntag informoval, že podle západních tajných služeb se radikálové z IS zřejmě dostali k desítkám tisíc skutečných pasů v Sýrii, Iráku a Libyi. Také se možná zmocnili strojů na výrobu cestovních dokladů.

Do Evropy připluly statisíce běženců

Nejfrekventovanější trasou pro migranty mířící do Evropy je letos Egejské moře mezi Tureckem a Řeckem. Podle poslední zprávy Frontexu od ledna do konce listopadu do Řecka připlulo už na 715 tisíc uprchlíků. Téměř 600 z nich při pokusu dostat se po moři do Evropy
zahynulo.