
Mladí Číňané odvykají závislosti na internetu
Tábory jsou dělané ve vojenském stylu. Funguje na nich budíček i disciplína. Teenageři v kempu stráví asi půl roku a s blízkými mohou komunikovat jedině dopisy. Návštěvy jsou totiž povoleny jednou za tři měsíce. Rodiče, kteří do táborů své děti umisťují, věří, že jedině ty je vyléčí z počítačových her. „Pomáhá to. Když vydržím pár měsíců, budu si vážit svobody a počítačových her se nikdy nedotknu,“ tvrdí jeden z klientů.
Nezbytný dril?
K povinnostem patří mytí nádobí, bojová umění i psychoterapie. Za přestupky je trest: běh, kliky, sklapovačky. Vychovatelé v čele s bývalým policistou jsou přesvědčeni, že dril vštěpuje disciplínu. „Dril je nezbytný. Samotná psychoterapie nefunguje a děti nespolupracují. Někdy jsou dokonce agresivní,“ řekl velitel vojenského výcviku Cu Sin-ťien.
Na druhou stranu se našli i tací, jimž pobyt nepomohl a v hraní pokračují dodnes. Navíc se jim zacházení v kempu nelíbilo. „V táboře jsme všichni mysleli jen na to, jak z toho vězení utéct. Nepřemýšleli jsme o závislosti. Chtěli jsme pryč a udělali bychom pro to cokoli,“ přiznal bývalý zákazník.
„Nejdřív je musíte zklidnit, sebrat jim mobily a peníze. Tady si jsou všichni rovni, bez kontaktů s okolním světem. Pak se ptají sami sebe: proč tu jsme, jak jsme takhle mohli skončit?“
Jü Ja-po
Podle statistik je polovina čínských uživatelů internetu mladších dvaceti let. To je skoro 300 milionů teenagerů online každý den. Jenže odpůrci tábora vznášejí argument, že odvykání neřeší ten nejdůležitější problém: zodpovědnost rodičů.