Smog v Číně

Peking poprvé vyhlásil nejvyšší smogový poplach, některá auta nesmí vyjíždět

Peking vyhlásil poprvé červený, tedy nejvyšší stupeň smogového poplachu. Školy zůstanou zavřené a stavební práce budou pozastaveny. Automobily mohou vyjíždět jen v některé dny. Čína je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Vláda slíbila razantně omezit emise skleníkových plynů v rámci probíhající klimatické konference v Paříži.

 

Do ulic čínské metropole budou střídavě vyjíždět každý den buď auta s poznávací značkou končící sudým číslem, nebo ta končící lichým. Úřady k červené výstraze přistoupily vůbec poprvé, připomíná čínská tisková agentura Xinhua.

Kvalita ovzduší je nyní v čínské metropoli „velmi nezdravá“, uvádí americké velvyslanectví. Číňané zřejmě spatří jasné nebe až poté, co smog dosáhne ve středu vrcholu, informovalo Čínské národní středisko pro monitoring životního prostředí.

„Aplikace ukazují koncentraci nebezpečných částic 245 mikrogramů na metr krychlový, přičemž podle Světové zdravotnické organizace je bezpečná hladina 25 mikrogramů, tedy desetkrát nižší,“ podotkla dopoledne Středoevropského času zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Hustota později ještě narostla na 300 mikrogramů.

Video Zpravodajka ČT Šámalová: Hygienici doporučují Číňanům nosit masky
video

Zpravodajka ČT Šámalová: Hygienici doporučují Číňanům nosit masky

Zpravodajka ČT Šámalová: Hygienici doporučují Číňanům nosit masky

Už minulý týden Peking nařídil stovkám továren zastavit provoz a umožnil dětem nechodit do školy. Všechna staveniště dostala příkaz zastavit veškeré práce, při nichž se zvedá prach.

„Hygienický úřad vydává různá doporučení – například nosit masky, po příchodu domů si opláchnout obličej a ústa, skladovat kabáty ve skříních, aby se zabránilo kontaminaci, neotvírat okna a minimalizovat činnosti, které znečišťují vzduch jako vaření a kouření,“ přiblížila opatření Šámalová.

Čína je vůbec největším znečišťovatelem na světě – do ovzduší ročně vypustí kolem osmi miliard tun CO2. Hlavním zdrojem škodlivých emisí jsou průmyslové podniky a rostoucí počet automobilů na silnicích. Asi desetina vozů totiž nesplňuje standardy.

S nástupem zimního období se k tomu přidalo spalování uhlí, které se především na severu země tradičně používá k vytápění domácností. Smogu pomohly v posledních dnech podle meteorologů rovněž špatné povětrnostní podmínky.

Peking před a po nástupu smogové pokličky:

Peking přislíbil snížit emise o 60 procent v horizontu pěti let

V Paříži se v současné době koná konference OSN o klimatických změnách, z níž by měla vzejít nová globální dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Peking při poslední klimatické konferenci dělal spolu s dalšími rozvojovými státy obstrukce, teď je ale připraven jednat. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Ta už slíbila, že sníží emise „hlavních znečišťujících látek“ v energetickém průmyslu do roku 2020 o 60 procent. Peking uvedl, že tímto způsobem se ušetří asi 100 milionů tun uhlí ročně. Exhalace oxidu uhličitého, který uvolňují do ovzduší tepelné elektrárny, by měly do roku 2020 klesnout o 180 milionů tun.

Peking chce zároveň požadovat odškodné od firem a jednotlivců, kteří znečišťují životní prostředí. Tuto politiku nejprve otestuje v pár provinciích, za tři roky by ji pak zavedl celostátně.

  • Největším znečišťovatelem ovzduší byla v roce 2013 Čína, která se podílela na celkovém znečištění 29 procenty.
  • Následují Spojené státy (15 procent), Indie (7 procent), Rusko (5,3 procenta) a Japonsko (3,8 procenta). Největším evropským znečišťovatelem bylo Německo (2,2 procenta).