Americký torpédoborec u sporných ostrovů – Peking mluví o hrozbě pro čínskou suverenitu

Americký torpédoborec USS Lassen hlídkoval u sporných Spratlyho ostrovů. Plavidlo proniklo za hranici 12 námořních mil, jež vymezují pásmo pobřežního moře. Čínská diplomacie mluví o ilegální akci a hrozbě pro čínskou suverenitu. Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy. V oblasti se navíc mohou nacházet významné zásoby ropy.

Torpédoborec USS Lassen
Zdroj: REUTERS/US Navy Autor: CPO John Hageman

Americký torpédoborec zamířil v úterý ráno tamního času do blízkosti útesů Subi a Mischief, které Čína loni uměle rozšířila. Podle Reuters i CNN plavidlo proniklo do dvanáctimílové zóny kolem útesu Subi. Několikahodinová hlídka se prý zaměřila i na druhý útes Mischief.

Washington je přesvědčen, že Peking buduje na sporných Spratlyho ostrovech vojenská zařízení, aby upevnil svou moc v regionu. Podle Číny jsou ale práce na ostrovech legální a země je nehodlá militarizovat. Kromě Pekingu si dělá na ostrovy nárok i Tchaj-wan, Vietnam, Brunej, Malajsie a Filipíny.

Video Události
video

Události: Americký torpédoborec v Jihočínském moři

Události: Americký torpédoborec v Jihočínském moři

Horizont ČT24: Historické kořeny sporů o Spratlyho ostrovy

Jde o rutinní záležitost, tvrdí Washington

Nejnovější operaci povolil sám šéf Bílého domu Barack Obama. Podle CNN misi zajišťovaly monitorovací letouny. Mluvčí amerického ministerstva obrany Bill Urban už dříve uvedl, že Spojené státy provádí rutinní operace v Jihočínském moři – prý v souladu s mezinárodním právem.

Podle jednoho z nejmenovaných zdrojů armády USA by mise mohla být první z celé řady podobných akcí reagujících na čínské územní nároky kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě. Další námořní hlídky mají být vyslány v příštích měsících a budou prováděny i kolem ostrovů, které si v souostroví rozšířily Filipíny a Vietnam.

Nejednejte neuváženě, varoval Ameriku čínský ministr

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „příslušné úřady“ monitorovaly, sledovaly a varovaly americké plavidlo Lassen, když „nelegálně“ vstoupilo do vod poblíž ostrovů bez povolení čínské vlády a „narušilo regionální mír a stabilitu“. Čínský ministr zahraničí Wang I vyzval Spojené státy, aby nevyvolávaly hněv. Washington by prý „neměl jednat neuváženě a dělat mnoho povyku pro nic“. 

„Čína podle zákona monitorovala, sledovala a varovala americký torpédoborec. Akce Spojených států ohrožuje suverenitu Číny, její bezpečnostní zájmy, vystavuje nebezpečí personál a zařízení na útesu a poškozuje tak mír a stabilitu v regionu.“

Lu Kang, mluvčí čínského ministerstva zahraničí

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu už v pondělí k americké hlídce poznamenalo, že myšlenka svobody plavby by neměla být využívána jako omluva pro „předvádění svalů“ a oslabování druhých zemí. Kromě toho mluvčí ambasády varoval, že Spojené státy by měly přestat „říkat nebo dělat jakékoli provokace“ a měly by „jednat odpovědně při udržování míru a stability v regionu“.

/*json*/{"map":{"lat":10.181333603841239,"lng":114.3650818000001,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":10.24195163962343,"lng":114.39239501953125,"type":"1","description":"Spratlyho ostrovy"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

USA a Čína se provokují navzájem

Zdroje z Pentagonu podle Reuters uvedly, že Spojené státy provádějí operace na ochranu svobody plavby ve světě pravidelně a reagují jimi na přemrštěné územní nároky na moři. Také Čína počátkem září pronikla do pobřežních vod kolem Aleutských ostrovů na Aljašce. Peking tehdy uvedl, že šlo o součást rutinních manévrů po společném cvičení s Ruskem.