Rusko údajně zasáhlo polní nemocnici v Sýrii. Zemřelo 13 lidí

Přinejmenším 13 lidí údajně zahynulo při náletu ruských letadel na polní nemocnici na severozápadě Sýrie. Informovala o tom syrská organizace na ochranu lidských práv (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi dlouhodobě monitoruje z Londýna. Ruské zdroje se ke zprávě prozatím nevyjádřily.

Mezi oběťmi úterního leteckého úderu jsou podle ředitele SOHR Ramího Abdar Rahmána pacienti, lékař a zdravotník i členové ochranky polní nemocnice, která stojí u města Sarmín nedaleko provinční metropole Idlib. Sama nemocnice byla podle zástupce organizace SAMS, která ji spravuje, „značně poškozena“.

Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že stroje zaútočily ze vzduchu mimo jiné na Sarmín, o údajném zásahu nemocnice se ale nezmínilo.

Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je častým terčem náletů ruských strojů, které se do syrského konfliktu na straně autoritářského prezidenta Bašára Asada zapojily 30. září. Od té doby provedla Moskva v Sýrii více než 500 náletů. Podle SOHR při nich zahynulo přes 370 lidí, z toho 127 civilistů. Ruská letadla podle aktivistů zasáhla také přinejmenším čtyři nemocnice na severozápadě země.

Ruské nálety v Sýrii
Zdroj: ČTK/Newzulu
Autor: ALAA ABDULRAHMAN

Velkou kritiku vyvolal na začátku října podobný incident v severoafghánském Kunduzu. Pro změnu americké střely tehdy zasáhly nemocnici provozovanou Lékaři bez hranic (MSF). Zemřelo tam 22 civilistů, z nichž 12 přímo pracovalo pro MSF. Spojené státy akci označily za omyl a omluvily se. Nemocniční objekt totiž měly původně za místo, kde se ukrývali příslušníci hnutí Taliban.

Organizace MSF útok označila za válečný zločin a požádala o jeho nezávislé vyšetření. Zatím se vyšetřováním zabývají zahraniční jednotky působící v Afghánistánu a afghánská armáda.