Lékaři bez hranic k útoku v Kunduzu: Kábul se v podstatě přiznal k válečnému zločinu

Lékaři bez hranic (MSF) jsou podle svých slov „znechuceni“ prohlášením afghánské vlády, kterým chce ospravedlnit nálet na nemocnici v Kunduzu, při němž zemřelo 22 lidí, včetně pracovníků MSF. Kábul tvrdí, že měl informace o tom, že se v nemocnici skrývá Taliban, což lékaři odmítli. Organizace to považuje za přiznání k válečnému zločinu. Incident nyní vyšetřují Spojené státy.

Zdroj: Reuters Autor: Medecins Sans Frontieres

Nová verze USA: Afghánci se dostali do přímé palby, požádali nás o pomoc

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell nově řekl, že afghánská armáda požádala americké kolegy o pomoc, protože se prý dostala v Kunduzu do přímé palby. Campbell tak změnil původní tvrzení Spojených států, podle nějž Američané útočili v obraně svých vojáků před palbou.

Campbell prohlásil, že při útoku bylo „nešťastnou náhodou zasaženo několik civilistů“. To, že útok směřoval na zařízení MSF, ale nepotvrdil. Detaily odmítl poskytnout s tím, že se stále vyšetřuje. Podle Campbella se bude na vyšetřování podílet NATO a Afghánistán.

Nemocnice MSF v Kunduzu po bombardování
Zdroj: MSF

Lékaři bez hranic ujišťují, že informovali všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice, a mluví o vážném porušení mezinárodního humanitárního práva. Traumacentrum fungovalo na místě čtyři roky a bylo největší v oblasti.

Svědci vyprávějí o hrůzách, které při náletu zažili. „Celá situace byla hrozně těžká. Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají. Třeba náš farmaceut – ještě večer jsme spolu mluvili a plánovali zásoby a teď jsem viděl, jak zemřel tady, v naší kanceláři,“ prohlásil zdravotní bratr Lajos Zoltan Jecs.

„Nemocnice pro mě byla několik měsíců prací i domovem. Ano, je to jen budova. Je to ale také mnohem víc. Je to zdravotní péče pro Kunduz. A teď je pryč.“

Lajos Zoltan Jecs z Lékařů bez hranic

Afghánská a americká letadla podle oficiálního prohlášení budovu bombardovala záměrně –vojáci věřili, že se v domech skrývali členové Talibanu a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty. Při náletu zahynulo 12 pracovníků MSF a deset pacientů. Všichni byli Afghánci.

„Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici – s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř – kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Talibanu,“ uvádí MFS. „To se rovná přiznání k válečnému zločinu. Je to zcela v protikladu k původním snahám americké vlády útok banalizovat jako ,vedlejší ztráty‘,“ dodala organizace.

Video Horizont ČT24
video

Právník: Hovořit o válečném zločinu je velké zjednodušení

„Musím zopakovat, že tvrzení afghánské vlády je absurdní a nepravdivé. Víme, že do nemocnice celou noc nevstoupil nikdo jiný než pacienti, ošetřovatelé a zdravotnický personál. Víme od našich lidí, že před náletem se v nemocnici rozhodně nebojovalo,“ konstatoval ředitel Lékařů bez hranic v ČR Pavel Gruber.

Gruber: Každý musí odložit zbraně už před nemocnicí

Lékaři jsou přesvědčeni, že nemocnici bombardovaly síly NATO vedené Američany. USA už incident vyšetřují, MSF ale žádá nezávislé mezinárodní vyšetřování. „Pokud to má interně vyšetřovat jedna z bojujících stran, tak se obáváme, že se pravdu nedozvíme. My nemůžeme říct, jestli to byl cílený útok, ale jsou k tomu indicie – byl veden velmi přesně na hlavní budovu, kde jsou operační sály, jednotka intenzivní péče. Navíc pokračoval ještě 30 minut poté, co jsme informovali úřady, že útočí na nemocnici,“ poznamenal Gruber.

Video Šéf Lékařů bez hranic v ČR: V nemocnici v Kunduzu se před náletem nebojovalo
video

Šéf Lékařů bez hranic v ČR: V nemocnici v Kunduzu se před náletem nebojovalo

Šéf Lékařů bez hranic v ČR: V nemocnici v Kunduzu se před náletem nebojovalo

Organizace sice pracovníky prověřuje, Gruber na druhou stranu uznává, že „lidem není vidět do hlavy, jaké je jejich politické přesvědčení“. „V Kunduzu platí ale stejná pravidla jako v jiných našich nemocnicích, to znamená, že se dovnitř nesmí nosit zbraně. I kdyby se tam teoreticky někdo takový (stoupenec Talibanu) nacházel, tak by byl neozbrojený. Takže srovnat se zemí nemocnici, kde bylo 180 lidí, je tak stejně neospravedlnitelné,“ dodal Gruber.

Boje o Kunduz pokračují, většina lékařů z oblasti odešla

Po náletu Lékaři bez hranic stáhli většinu svých zaměstnanců z oblasti, někteří ale zůstali a ošetřují zraněné na jiných klinikách. Podle MSF byla zničená nemocnice klíčovým zařízením pro tisíce pacientů v Kunduzu i v dalších částech severního Afghánistánu.

Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, mezitím stále bojují o strategický Kunduz na severu země. Afghánská armáda většinu města, kde žije 300 tisíc lidí, v průběhu týdne získala zpět, bojovníci Talibanu se ale pořád ukrývají v některých budovách a pokračují v palbě.