Kolik si odsedí Krejčíř? Soud rozhodnutí znovu odročil

Jihoafrický soud odročil na žádost žalobce plánované oznámení výše trestu pro Radovana Krejčíře. Vynesení rozsudku bylo kvůli nedokončeným soudním zprávám a dokumentům odloženo na 28. října. Uprchlý Čech byl v srpnu uznán vinným z únosu, pokusu o vraždu a pokusu o přechovávání drog. Už dříve oznámil, že se proti rozsudku hodlá odvolat.

Radovan Krejčíř si u soudu povídá s novináři
Zdroj: ČTK/AP Autor: Themba Hadebe

Trest pro Krejčíře měl být oznámen už 11. září, jednání ale bylo už tehdy odročeno kvůli nepřítomnosti Krejčířovy obhájkyně Annelene van den Heeverové, která se zotavovala po úraze. Nyní má advokátka další problémy s úřady kvůli spornému zastupování klientů. Odhaduje se, že by Krejčíř mohl dostat až 15 let, odečítaly by se mu ale dva roky, které strávil ve vazbě.

Jihoafrický server SABC News informoval, že soud v Pretorii by se měl Krejčířovým případem zabývat i v úterý, konkrétně by měl řešit „naléhavou žádost“ uprchlého českého podnikatele, aby byl přemístěn do jiné věznice.

Krejčíř a pět dalších obviněných (Desai Luphondo, Samuel Modise Maropeng, George Jeff Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya) se objevili v soudní síni za masivní policejní asistence. Všichni trvají na své nevině.

Pro Krejčíře je srpnový výrok soudu v případě únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro českého podnikatele, prvním odsouzením v JAR. Nejspíš ale nebude poslední, protože Čech sedí na lavici obžalovaných ještě v několika dalších soudních procesech, v nichž jde o vraždy.

O Krejčíře se jihoafrická média enormně zajímají, v poslední době informovala zejména o jeho zmařeném pokusu o útěk z vězení, na nějž prý Čech shromáždil 246 milionů randů (přes 434 milionů korun) a pomáhat mu mělo několik strážných. Zpravodaj ČT Jiří Hynek nicméně tuto částku vzhledem ke Krejčířově současné finanční situaci považuje za nereálnou.

Video V JAR by měli oznámit výši trestu pro Krejčíře
video

V JAR by měli oznámit výši trestu pro Krejčíře

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.