Obama vyzval ke spolupráci na řešení syrského konfliktu Rusko i Írán

USA jsou ochotné spolupracovat na řešení krize v Sýrii s každým státem, který projeví stejný zájem, včetně Ruska a Íránu, řekl při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v New Yorku americký prezident Barack Obama. Íránský prezident Hasan Rúhání reagoval tím, že jeho země je připravena podílet se na vymýcení terorismu a podporovat znovuzavedení demokracie v Sýrii a Jemenu. Podle Obamy je třeba posílit bezpečnostní kapacity OSN, aby mohla mezinárodní organizace posílit bezpečnost tam, kde řád selhal. Zároveň je potřeba podílet se společně na stabilizaci země místní vládou po Bašáru Asadovi, zdůraznil.

Barack Obama na Valném shromáždění OSN
Zdroj: ČTK/ABACA/Utrecht Robin Autor: Utrecht Robin

Hlavním tématem státníků, kteří všeobecnou rozpravu otevírají, byla více než čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii. Sám Obama si uvědomuje, že dostát závazku v Sýrii bude velmi problematické. „Tam, kde diktátor vraždí desítky tisíc vlastních lidí, tam už nejde jen o problém jednoho národa. Vzniká utrpení tak obrovského rozměru, že zasahuje nás všechny. Podobně když teroristická skupina zabíjí své vězně a zotročuje tisíce lidí, nejde o problém jednoho národa, ale je to útok na lidstvo jako takové,“ prohlásil.

„Zkušenost nám říká, že režimy, které se bojí svých lidí, nakonec ztroskotají.“

Barack Obama

prezident USA na shromáždění OSN

Trvá na tom, že vojenská síla je v zemi nezbytná. „Ale sama o sobě situaci v Sýrii nevyřeší,“ dodal prezident USA. „Dlouhodobá stabilita bude možná pouze tehdy, když země zajistí dohodu, že každý Syřan bude moci žít spolu s ostatními Syřany. USA chtějí spolupracovat s každou zemí včetně Ruska a Íránu, abychom konflikt vyřešili,“ řekl. Podle něj není možné po tak obrovském krveprolití uvažovat o možnosti, že by se země vrátila k předválečnému uspořádání.

Video Mimořádné pořady ČT24
video

Obama: Po řešení konfliktu v Sýrii nelze počítat s Asadem

Obama připomněl, že celá mizérie v Sýrii začala ve chvíli, kdy Asad vystupňoval represe a vraždění v reakci na mírumilovné protesty proti jeho režimu. „Asad a jeho spojenci nemohou uklidnit většinovou společnost, která trpěla chemickými zbraněmi a bombardováním. Ano, realismus nám říká, že bude potřeba zajistit nějaký kompromis. Zároveň si musíme realisticky přiznat, že bude potřeba posunout zemi od Asadova režimu k vládě, která bude ochotna chaos zastavit a opět budovat stát znovu od začátku,“ naznačil směr, který budou USA prosazovat.

Írán se do obnovy Sýrie zapojit chce. Stejně tak v boji proti islámským teroristům

Během svého vystoupení u příležitosti všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN íránský prezident hovořil o hrozbě toho, že se „z teroristických organizací stanou teroristické státy“. Blízký východ a sever Afriky „se staly jedním z nejbouřlivějších regionů“ na světě, prohlásil Rúhání. „Jsme připraveni pomáhat při vymýcení terorismu,“ dodal.

Hasan Rouhání
Zdroj: ČTK/AP/Richard Drew
Autor: Richard Drew

Příčinou nynějších konfliktů a původním zdrojem terorismu jsou ale podle íránského prezidenta aktivity Spojených států. „Nesmíme zapomínat, že kořeny dnešních válek, ničení a teroru lze vidět v minulých okupacích, invazích a vojenských intervencích,“ prohlásil Rúhání. „Kdyby nebylo americké vojenské invaze do Afghánistánu a Iráku a neopodstatněné americké podpory nelidským krokům sionistického režimu vůči utlačovanému palestinskému národu, nyní by teroristé neměli omluvu pro ospravedlnění svých zločinů,“ dodal.

Hlavní je boj proti chudobě a za mír

Boj proti chudobě a nastolení celosvětového míru. To je plán OSN na následujících 15 let. Řekl to generální tajemník spojených národů Pan Ki-mun na zahájení všeobecné rozpravy Valného shromáždění. „Naše nepřátele známe, naše mise je možná a náš cíl daný. Do roku 2030 chceme ze světa vymýtit extrémní chudobu. A zavést mír na celém světě. Na čem teď záleží? Na slibech, které jsme dali všem bezbranným a utlačovaným lidem.“

Video Projev amerického prezidenta
video

Projev amerického prezidenta