Berlínská policie zatkla v mešitě dva lidi podezřelé z podpory islamistů

Berlínská policie v úterý ráno při razii v mešitě zadržela dva muže podezřelé z podpory radikálních islamistů v Sýrii. Státní zastupitelství oba muže obvinilo z přípravy trestného činu, který vážně ohrožuje bezpečnost státu. Dvojice ale podle vyšetřovatelů na německém území žádný teroristický útok nepřipravovala.

Policie provedla razii v berlínské mešitě
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Mešitu, v níž policie časně ráno zasahovala, dlouhodobě sleduje Spolkový úřad pro ochranu ústavy, který v Německu plní funkci civilní kontrarozvědky. Podle úřadu je mešita jedním z hlavních berlínských středisek salafistů, kteří vyznávají radikální verzi sunnitského islámu.

Jedním ze zadržených je jednapadesátiletý duchovní marockého původu, který se podle vyšetřovatelů snažil motivovat berlínské muslimy, aby odcestovali do Sýrie a připojili se k hnutí Islámský stát. Kromě něj policisté zatkli také devatenáctiletého muže makedonského původu, který je podezřelý, že se v Sýrii do bojů po boku islamistů zapojil.

Německá kontrarozvědka tento měsíc varovala, že se němečtí salafisté snaží ve stále větší míře oslovovat běžence, kteří do Německa v současnosti přicházejí. Salafisté chtějí uprchlíky, kteří jsou zpravidla sunnitští muslimové, získat na svou stranu a využít pro svou propagandu, která sympatizuje s IS.

Počet islámských radikálů v Německu se podle nedávné zprávy kontrarozvědky stále zvyšuje. Salafistů je v zemi už asi sedm a půl tisíce, v roce 2011 jich přitom byly jen stovky.