Další republikánská debata: Všichni vs. Trumpův svéráz

Dosavadní favorit republikánských primárek Donald Trump čelil během druhé televizní debaty palbě kritiky od svých konkurentů. Miliardář, který svým excentrickým chováním přitahuje média a aktuálně i voličské hlasy, během přenosu hned několikrát odmítl výzvu k omluvě svým kolegům. V aktivitě mu tentokrát sekundoval hlavně bývalý guvernér Floridy Jeb Bush.

Donald Trump během republikánské debaty na CNN
Zdroj: ČTK/AP

Trump hned v úvodu obhajoval svou výbušnou povahu, kterou mu mnozí vyčítají. Temperamentní chování ale nezapřel, když se ihned opřel do jiného z kandidátů, senátora Randa Paula, s tím, že ten by vůbec mezi debatujícími na pódiu neměl stát, protože má podle průzkumů jen zanedbatelný počet hlasů. „Vydělal jsem miliardy a miliardy dolarů, mám za sebou skvělé úspěchy po celém světě,“ prohlásil Trump s tím, že je to právě on, kdo může pomoci Spojeným státům, aby byly úspěšné. „Nemyslím si, že by to tady někdo zvládl lépe,“ dodal.

V první debatě republikánských kandidátů, která se konala na začátku srpna, se stal právě Trump ústřední postavou, zejména kvůli svému agresivnímu vystupování před kamerami. Další z kandidátů Jeb Bush ale již předem slíbil, že v této druhé debatě bude rovněž vystupovat mnohem aktivněji a energičtěji. Trumpovi tak nyní často skákal do řeči a ten to okomentoval slovy: „Dneska více energie, to se mi líbí.“

Účastníci první části dnešní debaty, která trvala hodinu a půl, tedy někdejší republikánský guvernér státu New York George Pataki, bývalý člen pensylvánského Senátu Rick Santorum, guvernér státu Louisiana Bobby Jindal a senátor Lindsey Graham, odpovídali na otázky moderátorů i debatovali mezi sebou na témata, jako je imigrace, diskriminace menšin, bezpečnost, terorismus či sňatky homosexuálů.

V druhé části debaty vystoupilo deset mužů a jedna žena - podnikatelka Carly Fiorinaová. Debata se v jednu chvíli stočila i na legalizaci marihuany. Jeb Bush přiznal, že ji před 40 lety kouřil. Pak se za to rychle ve vzkazu na komunitní síti Twitter omluvil své matce.

Pokud jde o bezpečnostní výzvy, Donald Trump zmínil, že byl proti invazi do Iráku v roce 2003, a opřel se do Bushe a jeho bratra George W. Bushe, který byl tehdy prezidentem, s tím, že právě kvůli jeho chování se k moci dostal demokratický prezident Barack Obama. „Víte co, pokud jde o mého bratra, díky němu jsme v bezpečí,“ odvětil Trumpovi Jeb Bush a vysloužil si bouřlivý potlesk.

Podle dalšího z republikánských kandidátů Marca Rubia si USA nemohou dovolit riskovat a mít za prezidenta nováčka v zahraniční politice, jakým je Trump. Vyjmenoval přitom hned několik zahraničněpolitických hrozeb, kterým země čelí, jako jsou severokorejské rakety, ruský vpád na Ukrajinu či čínské kybernetické útoky. Podle Rubia by měl být příštím prezidentem „někdo, kdo rozumí těmto tématům a dokáže je dobře posoudit“. Trump přiznal, že se musí, pokud jde o zahraniční politiku, ještě hodně učit. Jak ale slíbil, včas se do toho dostane.

Během debaty mimo jiné padla slova také o zesnulé modle konzervativců - podle Bushe by prý bylo správně, aby se na desetidolarové bankovce objevila podobizna někdejší britské premiérky Margareth Thatcherové. Fiorinaová se zase opřela do ženské rivalky z tábora demokratů. Hillary Clintonová by podle ní měla být stíhána za používání soukromého e-mailu během působení v Obamově administrativě. 

  • Nástupce stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy si Američané zvolí ve volbách v listopadu 2016.

Video Horizont ČT24
video

Trump v další debatě republikánů našel vyrovnané soupeře