Lavrov žádá koordinaci ruských a amerických vojáků v Sýrii – aby se zamezilo incidentům

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov by uvítal spolupráci ruských a amerických vojáků v Sýrii. Mělo by to podle něj zamezit případným incidentům, v něž by mohla vyústit společná přítomnost sil Ruska a USA v oblasti. Podle šéfa Bílého domu Baracka Obamy zve syrský prezident ruské vojáky do země, protože se začíná obávat možné ztráty moci.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters Autor: Maxim Shemetov

Moskva podporuje Asada v jeho boji proti rebelům: dodává mu zbraně, techniku a do země poslala své experty. Washington zase vede letecké útoky proti džihádistům z Islámského státu. Obama v pátek varoval Moskvu, že jakákoli snaha podporovat Asadův režim je ale předurčena k neúspěchu. Spojené státy se podle něj budou snažit o tom Rusko přesvědčit. 

„Budeme pokračovat v dodávkách této techniky syrskému státu, abychom mu zajistili potřebnou obranyschopnost v střetu s teroristickou hrozbou,“ prohlásil předtím Lavrov k dodávkám zbraní Asadovi a opět vybídl koalici vedenou Spojenými státy ke spolupráci s jeho režimem. Podle Lavrova nelze Islámský stát porazit jen nálety a nutná je i pozemní operace.

Na tiskové konferenci Lavrov rovněž uvedl, že u syrských břehů se v souladu s mezinárodním právem konají pravidelná cvičení ruského vojenského námořnictva, avšak Pentagon před časem přerušil operativní spolupráci s ruskými vojáky kvůli ukrajinské krizi. Vzhledem k působení ozbrojených sil obou velmocí u Sýrie by bylo záhodno tuto koordinaci obnovit, dodal. Ruské námořnictvo tu bude cvičit do 17. září.

Video Washington se domnívá, že IS používá chemické zbraně
video

Washington se domnívá, že IS používá chemické zbraně

Situace v Sýrii má být spolu s ukrajinskou krizí na pořadu sobotní schůzky šéfů diplomacií Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny v Berlíně. Mluvčí německé diplomacie už naznačil, že Berlín by uvítal aktivnější roli Ruska v boji mezinárodního společenství proti Islámskému státu.