VIDEO: Bojový letoun se zřítil v Sussexu na dálnici – několik mrtvých

Historický bojový letoun Hawker Hunter se zřítil na dálnici v jižní Anglii, srazil se s několika auty a začal hořet. Pilota. bývalého armádního letce a nyní kapitána airbusu, se podařilo ze stroje vytáhnout - podle BBC bojuje v nemocnici o život. List Daily Express informoval, že zemřelo sedm lidí. Stíhačka předváděla na letecké show vývrtku – manévr nedokončila a zřítila se.

K tragédii došlo na air show Shoreham v západním Sussexu. Letadlo po dopadu vybuchlo a rozpadlo se. Z místa neštěstí stoupaly dva mraky hustého černého dýmu. 

Stíhačka podle BBC zničila několik vozidel. „Kdybych byl o 20 vteřin rychlejší, už bychom spolu nemluvili,“ řekl listu The Guardian Dom Lawson, který dálnicí v době pádu letadla zrovna projížděl. Stroj prý proletěl jen několik metrů nad jeho autem, dopadl na zem a pět až šest aut se změnilo v ohnivou kouli. Policie dálnici A27 uzavřela a upozornila řidiče, aby volili objízdné trasy.

Na místo se sjeli záchranáři. Sedm osob zemřelo okamžitě, jeden člověk byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Zhruba čtrnáct lidí utrpělo lehká zranění. Policie oblast neštěstí stále prohledává a nevyloučila, že ve vracích aut jsou další mrtví. Jedním z postižených vozů byla podle listu The Telegraph svatební limuzína. The Guardian píše o dvou mrtvých cyklistech s tím, že tato zpráva nebyla potvrzena. Britský premiér David Cameron vyjádřil rodinám obětí soustrast.

Havarovaný stroj byl jednomístný britský proudový stíhací letoun z 50. let minulého století. Podle jednoho ze svědků provádělo letadlo akrobatický prvek, ale už ho nestihlo dokončit. Zřítilo se na dálnici a skončilo v přilehlém lesíku. „Spíš by to nasvědčovalo fatální technické závadě než chybě pilota,“ míní spolupracovník ČT Ivan Kytka.

/*json*/{"map":{"lat":50.833062,"lng":-0.2914539999999306,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Hunter vzlétl z letiště, proletěl nám nad hlavou a začal dělat přemet, aby se vrátil zpět na letiště. Ale když byl dole, zdálo se, že ztrácí výkon, a spadl na zem břichem dolů.“

Tony Wallace, svědek havárie

Jde už o druhý podobný incident na letecké show v Shorehamu v posledních letech. V září 2007 zde během rekonstrukce bitvy o Británii zahynul pilot letounu Hawker Hurricane.

Stíhačka, která havarovala nyní, patří podle britského tisku zřejmě milionáři a vlastníkovi čerpacích stanic Grahamu Peacockovi. Nedělní část letecké přehlídky byla po neštěstí zrušena.