Vlna veder dolehla i na proslulá italská jezera. V Polsku omezí zavlažování

Kvůli suchu na severu Itálie klesají hladiny velkých jezer. Další úbytek vody si tak zřejmě vyžádá odstavení zavlažovacích systémů, což tvrdě dolehne na místní zemědělce. V Polsku, které stejně jako další země Evropy čelí vlně veder, ohlásily státní rozvodné sítě SE regulaci dodávek elektřiny pro velké podniky. Kvůli vysokým odběrům je energetický systém v zemi přetížený.

Hladina Rýna v německém Kolíně
Zdroj: ČTK/AP

S teplotami srovnatelnými se Středomořím se prozatím rozloučila Velká Británie, místní meteorologický úřad mezitím vydal varování před silnými bouřkami. S bouřkami z veder se již v neděli večer a v noci na pondělí potýkala podle DPA německá spolková země Bádensko-Württembersko. Kvůli bleskům vzniklo několik požárů, například ve Stuttgartu vyhořelo podkroví bytového domu. Ochromeny byly telefonní sítě a s problémy se potýkala i železnice.

Například v Ravensburgu byli hasiči povoláni k více než třiceti zásahům. Kvůli lijákům byl ochromen kanalizační systém a ze zatopených ulic voda natekla do sklepů. Na několik hodin ve městě také vypadla elektřina. Bouřky, doprovázené prudkými lijáky a krupobitím, si podle dnešního prohlášení policie nevyžádaly na jihozápadě Německa žádné zraněné. Výše škod prozatím nebyla vyčíslena.

Ve Frankfurtu nad Mohanem se dopoledne vrátila k normálu železniční doprava. Vlivem mimořádně vysokých teplot se na tamním železničním mostě přes Mohan zdeformovaly koleje, opravy měly původně trvat do úterý.

Na severu Itálie v Benátsku a Lombardii vedra nadále komplikují stav tamních jezer, například Lago di Garda či Lago di Como. Vážná je situace především na Lago Maggiore, kde podle APA každý den hladina jezera poklesne o šest centimetrů. Kvůli snižující se hladině nemohou na tamní ostrov Isola Madre připlouvat žádné křídlové čluny, ale jen běžné lodě. Ochromena je také trajektová doprava mezi městem Verbania a několika obcemi, která musela být značně utlumena.

Pokud se pokles hladiny nezastaví, zakážou úřady zavlažování okolních polí jezerní vodou. To bude mít tvrdý dopad na zemědělství. Vedle zavlažovacích systémů hrozí odstavení také vodním elektrárnám na řece Ticino, která jezerem protéká. Tento přítok Pádu za normálních podmínek největší italskou řeku zásobuje jednou pětinou vody.

Vlna veder v Polsku, kde teploty v uplynulých dnech dosáhly k 38 stupňům Celsia, přinutila národního dodavatele PSE zavést omezení na odběry elektrické energie pro továrny a velké spotřebitele. Opatření má snížit tlak na přetíženou rozvodnou síť.

Období extrémních teplot spojených s nízkými srážkami způsobilo v Polsku sucho, které obzvláště tvrdě dolehlo na zemědělský východ země. Hladiny Visly a dalších řek dramaticky poklesly na rekordní minima. Polská vláda na pondělí svolala krizové jednání o tom, jak následkům pro zemi nezvyklých veder čelit.

Video Studio ČT24
video

Rekordní sucho a vedro v Itálii