Vláda podle novinářky například věděla, že Guzmánovi lidé sháněli plány věznice, a dva týdny před jeho útěkem byl ve věznici slyšet stavební ruch.
Video z bezpečnostní kamery z cely, na němž drogový boss 22. července odchází do sprchy a následně mizí, má podle Hernándezové původně i zvukovou stopu, na které je slyšet bušení železné trubky do betonu. I to ale nechalo strážce nápravného zařízení v klidu. "Místo aby nějak zabránily útěku, úřady ho nechaly jít," tvrdí žurnalistka. Ostraha věznice přitom zahájila pátrání až 43 minut poté, co Guzmán ze své cely zmizel.
Úřady se k jejím informacím kvůli stále probíhajícímu vyšetřování odmítly vyjádřit.
Tajný, 1,5 kilometru dlouhý tunel ústil do provizorně postaveného stavení. Byla v něm vybudovaná ventilace a schody.
Američané vypsali za Guzmána odměnu
Americké úřady vypsaly za informace vedoucí k dopadení narkobarona odměnu ve výši pět milionů dolarů. Mexiko vydalo rozhodnutí o vydání narkobosse do Spojených států koncem července, už po Guzmánově útěku z vězení.
Odměnu na jeho dopadení vypsal americký Úřad pro potírání narkotik, jehož ředitel Chuck Rosenberg je přesvědčen, že se Guzmán stále nachází na území svého domovského mexického státu Sinaloa. Policie a tajné služby obou zemí na jeho dopadení spolupracují, řekl Rosenberg.
Guzmán už byl vězněn v minulosti, uprchnout se mu podařilo již v roce 2001. Znovu byl dopaden loni v únoru. Jeho kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA.