Radikálové si za vraždy iráckých vojáků vyslechli rozsudky smrti

Bagdád/Damašek - Irácký soud vynesl rozsudky smrti nad 24 radikály, které usvědčil ze spoluúčasti na vraždách 1700 iráckých vojáků při loňském obsazení Tikrítu. Před soudem stálo 28 obžalovaných, podle mluvčího iráckého nejvyššího soudu je 604 dalších hledaných viníků na útěku. Město loni v létě obsadila radikální organizace Islámský stát (IS) a s místními spojenci zabila stovky vojáků.

Kauza je v Iráku známá jako případ Camp Speicher. Když bojovníci IS obsazovali Tikrít, snažili se vojáci z nedaleké vojenské základny Speicher uniknout. Lidé z IS a jejich spojenci ale na 1700 vojáků zajali a pak na videu zdokumentovali vraždy. Vojáci se museli položit do mělkých jam hlavou dolů a pak byli zastřeleni.

Irácká armáda se šíitskými milicemi před čtyřmi měsíci Tikrít dobyla zpět. Našlo se několik hromadných hrobů a zatčeno bylo několik desítek lidí, kteří se údajně na masakru podíleli. Mluvčí soudu řekl, že „proces je spravedlivý a že obžalovaní vinu přiznali“. Soud měl důkazy o jejich podílu na vraždách.

Organizace Islámský stát loni obsadila sever Iráku a Sýrie, kde před rokem založila chalífát. Boje proti ní ale pokračují v obou zemích. V Sýrii do nich vstoupili také Kurdové, kteří osvobodili několik lokalit na severu země.


Turecko buduje tábor pro uprchlíky před islamisty

Turecko oznámilo, že v Kilisu u syrské hranice buduje další velký tábor pro uprchlíky s kapacitou 55 tisíc lidí a že tábor bude brzy připraven. Bude to jeden z největších uprchlických táborů v Turecku a je určen pro Syřany pro případ, že by příslušníci IS začali postupovat směrem na sever v provincii Halab. Turecko odhaduje, že v takovém případě, by na jeho území zamířilo na 100 tisíc lidí.

Do Turecka od roku 2011, kdy syrský konflikt začal, uprchlo zhruba 1,8 milionu Syřanů. Jen 278 tisíc z nich žije ve 25 uprchlických táborech, zbylí pak ve městech a vesnicích mezi místními obyvateli.