Nadace Dynastie končí, ruští vědci přijdou o podporu

Moskva – Dynastie, jedna z nejdůležitějších soukromých nadací na podporu ruské vědy a vzdělávání, se rozhodla skončit. Stalo se tak poté, co ji ministerstvo spravedlnosti zařadilo mezi „zahraniční agenty“, financované z ciziny. Proti udělení této hanlivé nálepky protestovali i členové Ruské akademie věd.

„Správní rada nadace Dmitrije Zimina Dynastie na svém zasedání rozhodla o likvidaci,“ ohlásila organizace, kterou dvaaosmdesátiletý Zimin, respektovaný podnikatel v telekomunikacích, založil v roce 2001. Nadaci financoval ze svých kont v zahraničních bankách.

„Jestli ji někdo jiný chce financovat, ať tak učiní, ale já to už nebudu. Proč bych měl utrácet své peníze za to, aby se ke mně chovali jako k nepříteli?“ řekl podnikatel rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Zimin si udělal jméno a nabyl jmění jako zakladatel jedné z velkých telekomunikačních firem, Vimpelcom. Podle médií každoročně vydával na osvětu a na podporu talentovaných vědců a studentů z vlastní kapsy deset milionů dolarů (asi čtvrt miliardy korun).

Dmitrij Zimin
Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Sergei Savostyanov

„Dynastie měla možnost pokračovat v činnosti a litujeme, že se vedení nadace rozhodlo organizaci zlikvidovat,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov a dodal, že postavení „zahraničního agenta“ přeci vůbec neznamená zákaz činnosti.

Zahraniční organizace se pletou do ruské politiky

Předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková připustila, že Dynastie se starala o „velice důležité a užitečné projekty ve vědě“. Ale mezi „zahraniční agenty“ ji zařadila skutečnost, že financovala i „jiné struktury“, blízké liberální opozici, a proti postupu úřadů se neodvolala. Podobně se podle Matvijenkové chovají i jiné nevládní organizace - kromě užitečné práce při ochraně životního prostředí či lidských práv se pletou i do ruské politiky, a to i v intencích zahraničních chlebodárců.

Zákon o zahraničních agentech Rusko přijalo v roce 2012, kdy se svého třetího mandátu v čele státu ujal Putin. Moskva tvrdí, že západní státy se i prostřednictvím nevládních organizací snaží destabilizovat politický systém a zpochybnit tradiční hodnoty ruské společnosti. Později byl zákon doplněn o pojem „nežádoucí organizace“. Ruským úřadům to dává pravomoc bez rozhodnutí soudu zakázat působení zahraničních spolků v Rusku.


Rada federace, horní komora parlamentu, nyní jednohlasně přijala prohlášení na podporu tohoto kroku. Prý pomůže ochránit Rusko před „nejmocnějším útokem na své národní zájmy, hodnoty a instituce“ a „vlasteneckou jednotu“ za poslední čtvrtstoletí. „Měkká agrese“ je prý vedena právě prostřednictvím nevládních organizací. Ruští senátoři také navrhli zakázat tucet nežádoucích spolků, mezi kterými je například Freedom House, anebo nadace amerického milionáře George Sorose, která ovšem ukončila působení v Rusku už před 12 lety.