Supertajfun Čínu minul a zeslábl

Soul/Peking – Obavy před tajfunem Chan-hom, který ohrožoval Čínu, se nakonec nepotvrdily. Úřady v obavách před bouří evakuovaly přes milion lidí, Čínu ale nakonec zachránila na poslední chvíli změna směru: živel se totiž stočil na východ, čínské pevniny se dotkl jen okrajově nedaleko Šanghaje a teď už je zpátky nad mořem a zeslábl na tropickou bouři. Silným větrem ale bičuje Jižní Koreu, informoval meteorologický server weather.com.
Tajfun přinesl do číny obrovské přílivové vlny
Zdroj: ČT24

Dnes kolem třetí hodiny ráno našeho času bylo centrum bouře nad Žlutým mořem asi 480 kilometrů jihozápadně od Soulu. Rychlost větru meteorologové odhadují na více než 100 kilometrů v hodině. Pokud si udrží nynější směr, měl by Chan-hom přejít přes západní pobřeží Korejského poloostrova dnes odpoledne našeho času. Na pevninu by bouře mohla udeřit v blízkosti demilitarizovaného pásma mezi Jižní a Severní Koreou.  

Korejská meteorologická služba už vydala varování před silným větrem a vytrvalým deštěm. Než dorazil k Číně, přešel Chan-hom přes japonský ostrov Okinawa, kde zranil nejméně 27 lidí a více než 30 tisíc obyvatel se ocitlo bez proudu. Čínské úřady proto v obavách ze řádění tajfunu evakuovaly přes milion lidí a zrušily stovky leteckých spojů. Podle obav čínských meteorologů mělo jít o nejsilnější bouři za posledních 50 let.