Ultrapravičácké střelce z Mukačeva policie dosud nedopadla

Kyjev - Ukrajinská policie dosud nedopadla ozbrojence z pravičácké bojůvky Pravý sektor, kteří mají po víkendové přestřelce s bezpečnostními silami u Mukačeva na svědomí tři mrtvé a desítku zraněných. Nejspíše se jim podařilo uprchnout z obklíčení. Tajemník ukrajinské bezpečností rady Oleksandr Turčynov mezitím vyzval ke kádrové čistce v Zakarpatské oblasti. Premiér Arsenij Jaceňuk následně nařídil propustit všechny zakarpatské celníky.
Incident v Mukačevu
Zdroj: YouTube Autor: ČT24

„Jsou nutné vážné kádrové změny v regionu, a to jak mezi bezpečnostními složkami, tak ve správě. Je nutné nakonec v parlamentu odhlasovat zrušení imunity poslanců a soudců. Musíme očistit zemi od banditů a úplatkářů,“ uvedl Turčynov podle listu Ukrajinska pravda. Zdůraznil také, že viníci násilností musejí být zatčeni a potrestáni, a to nejen ozbrojenci, kteří stříleli do lidí. Nezbytné je také vypořádat se s organizátory pašeráckého byznysu, které chrání poslanecké mandáty a kteří si najímají zločinecké živly a ozbrojence k vyřizování účtů. „Bandité a vrazi se musejí zodpovídat před zákonem. Stát je povinen chránit své občany,“ zdůraznil Turčynov.

Jaceňuk nařídil propustit všechny zakarpatské celníky

„Nařídil jsem propustit všechny zaměstnance zakarpatské celní služby, od náčelníka po řadového pracovníka, a pro zajištění chodu celnic povolat do oblasti pracovníky z dalších regionů,“ prohlásl později premiér Jaceňuk. Nařídil také ministru vnitra Arsenu Avakovovi, aby vyšetřil záležitosti okolo pašování a zneužívání pravomocí místními celníky a viníky postavil před soud.

Slovensko zpřísnilo ostrahu hranic

Kvůli incidentu zpřísnilo Slovensko ostrahu hranice s Ukrajinou, která je součástí vnějších hranic Evropské unie. Více policistů Slovensko nasadilo i na hraniční přechody s východním sousedem, byť policejní prezident Tibor Gašpar nepředpokládá, že by se ozbrojenci Pravého sektoru pokusili hledat úkryt v zemi pod Tatrami. Navzdory tomu slovenská policie nařídila příslušníkům hraniční a cizinecké policie nosit ve službě samopal a ochrannou přilbu a vestu. Do pohotovosti také uvedla speciální policejní jednotky na východě země.


Operace na dopadení ozbrojenců pokračuje

Ukrajinské ministerstvo vnitra označilo za vůdce útočníků velitele záložního praporu Pravého sektoru Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu. Dvaatřicetiletý Stojka byl jako policista dvakrát kázeňsky potrestán, než byl v roce 2009 z řad policie propuštěn.
  
Úřady nyní pátrají po dvojici ozbrojenců Pravého sektoru, kteří na útěku před zákonem zajali šestiletého chlapce. Zda je Stojka mezi nimi, není jasné. Rukojmí, kterým se kryli při ústup do lesa, později propustili, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva vnitra.
  
Ozbrojenci se nyní podle policistů ukrývají v okolí vesnice Bobovyšče, která leží asi 15 kilometrů severně od Mukačeva. Dvojici bojovníků Pravého sektoru pronásledují příslušníci ukrajinských speciálních sil, oblast monitorují policejní vrtulníky.

Video Pelenská: Ukrajinská vláda prohrává s oligarchy
video

Pelenská: Ukrajinská vláda prohrává s oligarchy

Pelenská: Ukrajinská vláda prohrává s oligarchy

14:50 13.7.

Mukačevo: Ukrajinská policie marně pátrá po extremistech

Ukrajinista: Větší problém než Pravý sektor je korupce

Některá média označila incident, k němuž údajně došlo kvůli pašování cigaret, za boj o vliv v západoukrajinské Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a místními kriminálními skupinami. Násilnosti si vyžádaly zřejmě tři lidské životy: Dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista. Další čtyři civilisté a šest policistů utrpěli zranění.

Několik aut zachycených na záběrech z mukačevského incidentu mělo české SPZ

Několik vozidel zachycených na záběrech incidentu mělo české registrační značky. Jak ale v rozhovoru pro ČT upřesnila redaktorka Rádia Svobodná Evropa Oksana Pelenská, Ukrajinci mohou v případě zakoupení vozidla v České republice používat po dobu tří měsíců české registrační značky.

Incident začal ještě v sobotu jako spor o vliv v Mukačevu mezi Pravým sektorem a jeho odpůrci. Ozbrojenci zaútočili i na policisty, kteří na místo přijeli. Asi dvacítka útočníků následně z Mukačeva uprchla do lesů u nedaleké obce Lavky, kde byla obklíčena. Během přestřelky a útěku bylo zničeno několik policejní aut, stanoviště dopravní policie a také čerpací stanice.

Video Incident v Mukačevu
video

Incident v Mukačevu

Pravý sektor v prohlášení tvrdí, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na místního zákonodárce Mychajla Laňa. Ten se od případu distancoval a říká, že jde o provokaci. Podle některých zdrojů byl příčinou incidentu spor mezi různými skupinami o rozdělení pašeráckých tras.

/*json*/{"map":{"lat":48.467209946165546,"lng":22.715634193408277,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":48.47792853424934,"lng":22.693634033203125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/