Cameron o islámském extremismu: Jednou z příčin je krize identity

Birmingham - „Radikální islámská ideologie usiluje o zničení národních států. Místo nich chce nastolit vlastní barbarskou říši a používá přitom násilí zejména proti muslimům, již odmítají tento zvrácený pohled na svět,“ prohlásil britský premiér David Cameron v projevu na birminghamské střední škole Ninestiles. Tématem jeho očekáváné řeči bylo představení pětiletého akčního plánu britského kabinetu v boji s islámským extremismem.
David Cameron při projevu o islámském extremismu
Zdroj: ČTK/PA Autor: Paul Ellis

Detailní znění zmiňovaného plánu bude hotové na podzim, lídr vládních konzervativců nicméně v průběhu svého vystoupení již nastínil některé z principů strategického dokumentu. „Nebudu dnes mluvit o islámu jako o náboženství, ale zaměřím se na islámský extremismus a jeho ideologii,“ podtrhnul Cameron v úvodu svého projevu a následně dodal, že je nutné postavit se základům této ideologie, rozebrat ji na jednotlivé části a ukázat, jak ve skutečnosti funguje.

„Glorifikuje násilí a zbavuje vlastní lidi, především muslimy, možnosti jednat,“ zdůraznil Cameron a vyslal vzkaz potenciálním rekrutům Islámského státu z řad britské mládeže. „Jste-li chlapec, vymyjí vám mozek, pověsí na vás bomby a vyhodí vás do vzduchu. Jste-li dívka, zotročí vás a zneužijí.“

Úsilí postavit se rozšiřování extrémní islámské ideologie označil předseda britské vlády za klíčovou výzvu současné generace Britů a Evropanů. Myšlenkové pilíře této ideologie - diskriminaci, sektářství a segregaci - přirovnal k nacistickým idejím. Zároveň zdůraznil, že je třeba se rázně postavit všem konspiračním teoriím, jako například, že Západ, společně s Izraelem chce muslimy zastrašit, protože hodlá zničit islám.

Činy a hrozby Islámského státu vnímají také Češi. Průzkum, který zveřejnila agentura CVVM, ukázal, že o vývoj situace se zajímají zhruba tři pětiny obyvatel. Sedmnáct procent respondentů přitom výrazně.

Většina si také myslí, že Islámský stát je ohrožením i pro bezpečnost České republiky. Právě tato čísla v posledních měsících mírně rostou. Starší lidé přitom radikály považují za hrozbu častěji než nejmladší respondenti.


„Proces radikalizace začíná důvěrou v takové konspirační teorie a končí pak fanatickým kultem, který je posedlý smrtí. Nikdo se nestane teroristou jen 'tak z nuly'. Ani nemusíte věřit v násilí, aby vás ta ideologie přitahovala,“ poznamenal Cameron.

Ve svém apelu zmínil také britské univerzity, které vyzval, aby více bránily pronikání radikálního extremismu na akademickou půdu. Též požádal o spolupráci internetové firmy, mající přístup k preferencím uživatelů. Tato data jsou podle Camerona běžně prodávána třetím stranám (pro marketingové účely), ovšem když jde o zájmy národní bezpečnosti - ve smyslu spolupráce při monitoringu on-line aktivit potenciálních teroristů - firmy už prý neprojevují příliš velkou ochotu se na něčem podobném podílet.

Na úspěchu britské demokracie mají muslimové lví podíl

V diskusi o tom, jak čelit brutální podobě islamismu, nesmí dle mínění Camerona zapadnout většinové hlasy uvnitř muslimské komunity, které se vymezují proti počínání Islámského státu. „Dovolili jsme teroristům, aby určovali směr debaty,“ připustil britský premiér.

David Cameron: „Musíme se této teokracii postavit na základě našich hodnot. Sebevědomě je prosazovat bez ohledu na náš původ a vyznání. Existují totiž elementární věci, které máme společné: jsme Brity, respektujeme demokracii, vládu práva, věříme ve svobodu projevu a svobodu tisku“.


Muslimy z celého světa, žijící na britských ostrovech, ocenil za jejich obrovský přínos tamní společnosti. „Lidé mnoha různých komunit udělali z Británie lepší stát. Jsou hrdí na to, že jsou zároveň Brity a zároveň muslimy. V tom není žádný rozpor. Naše demokracie je úspěšná, protože jsme otevřenou, multikulturní a pluralitní společností,“ řekl Cameron.

Na druhé straně ale přiznal chyby v procesu integrace i existenci jevu, jejž označil za krizi identity. „Pravdou je, že nám v zemi vyrůstají lidé, kteří se neidentifikují s Británií, kteří se vůbec necítí být spojeni s ostatními Brity,“ pojmenoval Cameron problém uvnitř společnosti.

Video Cameronův projev ke strategii boje s extremismem
video

Cameronův projev ke strategii boje s extremismem

Cameronův projev ke strategii boje s extremismem

Jan Jůn: Cameronův projev byl velice zajímavý

Cameronova strategie boje proti islámskému extremismu