Depardieu se znelíbil Kyjevu, nesmí do země

Kyjev – Ukrajina zakázala herci Gerardu Depardieu pět let cestovat na své území. Francouzská hvězda je známá svými proruskými postoji a jde prý o odplatu za „výroky proti Ukrajině“. O vydání zákazu požádalo ukrajinské ministerstvo kultury. Depardieu před dvěma lety získal ruské občanství, aby unikl vysokým daním ve své vlasti. V minulosti například vyjádřil podporu ruské anexi Krymu.
Depardieu po příletu do Grozného před dvěma lety
Zdroj: ČTK/AP

O tom, že se Depardieu dostal na ukrajinskou černou listinu osob představujících ohrožení pro národní bezpečnost, informoval v předstihu již minulý týden francouzský tisk. Ukrajinský ministr kultury Vjačeslav Kirilenko vzápětí zprávu popřel jako lživou, protože ministerstvo teprve předalo příslušný návrh SBU, která ze zákona má rozhodnout. Ujistil současně, že ani v případě, že na herce skutečně budou uvaleny ukrajinské sankce, nebudou jeho filmy zakázány. 

Kirilenko připustil, že „skutečně existuje seznam 117 lidí“, které jeho ministerstvo ještě v lednu navrhlo zařadit na černou listinu, a nedávno skupina nevládních spolků požadovala podobně ztrestat více než 500 dalších zahraničních herců a umělců, kteří se prý vyslovovali proti Ukrajině. Podle tisku jsou prý mezi 567 „nominovanými“ například srbský filmový tvůrce Emir Kusturica, americký režisér Oliver Stone anebo americký herec Steven Seagal.

Gérard Depardieu a Vladimir PutinDřívější výroky Depardieua o Rusku:

„Mám mnoho ruských přátel - kupříkladu Putina. A řeknu vám, co si o něm myslím: ruský národ potřebuje právě takového člověka - s ruským temperamentem. Putin se jen snaží o to, aby vrátil lidem trochu důstojnosti… Pro mě je jako Francois Mitterrand nebo jako papež Jan Pavel II.“

„Rusko je velká země, mám rád Rusko. Zamiloval jsem si také čečenskou republiku. Jsou tady upřímní a dobrotiví lidé.“

„Ruská opozice nemá žádný program. Jsou v ní inteligentní lidé jako Kasparov, ale to se hodí jen pro šachy. Politika je něco mnohem složitějšího.“

„Francouzi rádi kritizují. Vezměte si třeba případ Pussy Riot. Ale představte si, kdyby tyto dívky šly například do mešity. Nevyšly by z ní živé. I v katolickém světě by to bylo hrozné. Ale když to říkám ve Francii, mají mě za idiota.“


Depardieu se podle francouzských médií Kyjevu znelíbil prohlášením na filmovém festivalu v Lotyšsku v srpnu 2014, když řekl, že „má rád Rusko a Ukrajinu, která je součástí Ruska“. Trpělivost ukrajinským úřadům pak prý definitivně došla, když se Depardieu podobně vyjádřil letos v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. 

Ruský tisk nicméně ironicky připomíná, že navzdory vší lásce k Rusku, kde se stal i čestným občanem severokavkazského Čečenska, v Mordvinsku mu nabídli křeslo ministra kultury a na Krymu křeslo šéfa státního výboru pro vinařství, se herec nakonec usadil v Belgii. V Rusku však prý chystá výrobu ekologicky čisté vodky i otevřít síť restaurací Gérard.