OBRAZEM: Bejrút se dusí v tunách odpadků

Bejrút – Na 22 tisíc tun neodklizeného odpadu se v těchto dnech povaluje v ulicích Bejrútu. Obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi totiž zablokovali přístup k ní s cílem vynutit si její uzavření, protože je už roky obtěžuje svým zápachem. Úřady v hlavním městě Libanonu provizorně posypávají odpadky prostředky, jež mají odradit potkany. Zápach je ale v těchto horkých dnech tak silný, že mnozí obyvatelé začali chodit se zakrytým nosem a ústy. Vláda o problému sice jednala, řešení ale neoznámila.
Obyvatele Bejrútu obtěžuje zápach z tun odpadků v ulicích
Zdroj: REUTERS Autor: Jamal Saidi

Hlavní skládka pro Bejrút a také pro většinu dalších oblastí Libanonu je v horském městečku Náama ležícím jihovýchodně od Bejrútu. U vjezdu několik dní hlídkují obyvatelé blízkých věznic a oznámili, že neodejdou, dokud vláda skládku neuzavře. „V Bejrútu přetékají popelnice jenom čtyři nebo pět dní a lidé už toho mají dost. My tady snášíme odpady už 17 let, nemůžeme kvůli smradu větrat. Pozval jsem k sobě ministry, aby mi řekli, zda by něco podobného snesli,“ říká Júsuf Halabí, který bydlí v nedaleké vesnici Aramún a patří k těm, kdo vjezd ke skládce zablokovali. V místě je údajně také vysoký výskyt rakoviny a kožních a dýchacích nemocí.

Skládka byla v půvabném horském údolí otevřena v roce 1997 s tím, že bude sloužit pro hlavní město a několik dalších oblastí jen několik let, než se najde řešení pro celý Libanon. Kapacita byla původně na dva miliony tun odpadu, nyní je v ní už 15 milionů tun. Občané se snažili vynutit si podobnou akcí uzavření skládky už loni a protest ukončili, když jim vláda slíbila, že problém bude do letošního 17. července vyřešen. Toho dne vypršela vládní smlouva s odklízecí firmou a vláda zatím neohlásila, zda smlouvu prodlouží. Odborníci tvrdí, že Libanon potřebuje nejen novou skládku, ale také výkonnou recyklaci odpadu a jeho třídění.

Libanonský politický systém je dlouhodobě ochromen, země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit. Ministerstvo životního prostředí prozatím vydalo pokyn, aby se o odpad postaraly jednotlivé obce. Podle expertů tak vzniknou černé skládky a mnozí už začali svůj netříděný odpad spalovat doma.

/*json*/{"map":{"lat":33.75237181992343,"lng":35.49947686478573,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/
Skládka Náama, v pozadí bejrútské letiště
Zdroj: REUTERS
Autor: Aziz Taher