Atentát v Surucu zřejmě provedl dvacetiletý Kurd ve službách IS

Ankara - Turecká policie zná jméno sebevražedného atentátníka, který v pondělí v převážně kurdském městě Suruc zabil 32 lidí. Útočníkem byl podle bezpečnostních zdrojů dvacetiletý etnický Kurd z provincie Adiyaman na jihovýchodě země. Loni prý nelegálně vycestoval do Sýrie a podle tureckého tisku se teprve před dvěma měsíci přidal k radikálnímu hnutí Islámský stát.

Mladík s iniciálami S.A.A. měl podle agentur rovněž vazby na muže podezřelého z červnového bombového útoku při volebním mítinku ve městě Diyarbakir. Zahynuli při něm dva lidé.

Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v Suruçu v době, kdy se v něm shromáždili mladí Turci a Kurdové. Policie oznámila, že v noci na dnešek zatkla v souvislosti s útokem 11 lidí. Na předměstích Istanbulu a v některých kurdských městech na jihovýchodě Turecka propukly v souvislosti s atentátem protesty. 

Někteří turečtí poskytovatelé internetového připojení dnes uposlechli rozhodnutí soudu a zablokovali přístup na sociální síť Twitter, aby na ní lidé nešířili snímky útoku. Twitter pak oznámil, že fotografie související s atentátem stáhl, na což turecké úřady zareagovaly příslibem brzkého odblokování.


Suruc leží zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního města Kobani. To je domovem hlavně syrských Kurdů, kteří loni několik měsíců bojovali s radikály z Islámského státu. Islamisté se nakonec z města museli stáhnout, nedávno ale na strategické Kobani zaútočili znovu – i tento útok byl odražen. 

Kvůli bojům odešly z Kobani do Turecka desítky tisíc lidí. Někteří uprchlíci dostali přístřeší také ve městě Suruc. Podle Al-Džazíry jde o 20 tisíc syrských běženců.

/*json*/{"map":{"lat":36.83922075801645,"lng":37.972534179687486,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":36.99816565700228,"lng":38.45489501953125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Další incident je hlášen z města Ceylanpinar u hranice se Sýrií, kde přišli o život dva turečtí policisté. Jeden z dvojice byl nicméně zaměstnancem protiteroristické jednotky. Policisté byli podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou Reuters nalezeni se střelnou ranou v hlavě v jednom z domů v Ceylanpinaru, který leží asi 100 kilometrů od Surucu. K odpovědnosti za jejich smrt se podle médií přihlásila zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK). Ozbrojené křídlo PKK uvedlo, že šlo o odplatu za útok v Suruçu. Organizace zabité policisty obvinila, že spolupracovali s Islámským státem.