Dva manažery firmy Uber čeká ve Francii soud

Francie bude soudit šéfy společnosti Uber, která poskytuje alternativu k běžným taxislužbám. Na konci září začne proces s manažerem tamní pobočky i s jeho nadřízeným, který zodpovídal za celou západní Evropu. Kauza souvisí s březnovým policejním zátahem. Firma je terčem kritiky ze strany taxikářů. Ve Francii proti jejímu působení protestují a nařkli ji z nekalé soutěže.

Taxislužba Uber
Zdroj: ČTK/AP Autor: Da qing

Protest proti firmě Uber minulý týden vyústil v pouliční nepokoje. Do stávkového hnutí se po celé Francii zapojilo na 3000 taxikářů. Blokování dopravy, nádraží a letišť v různých městech vedlo k potyčkám, které si vyžádaly sedm zraněných policistů, deset zatčených osob a 70 poškozených aut.

Taxikáři si stěžují, že kvůli levnému a podle nich nelegálnímu servisu Uber přicházejí o práci. V posledních týdnech se stalo téměř 100 řidičů americké společnosti terčem napadení, někdy i v okamžiku, kdy vezli zákazníky. V jednom případě skončil s modřinou na oku a zraněným obličejem i zákazník, který Uber chválil.

Prezident François Hollande prohlásil, že je pro úplný zákaz činnosti společnosti Uber. Musí o tom ale podle něj rozhodnout justice. Podobně se vyjádřil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který činnost americké firmy považuje za nelegální. Už před rozhodnutím justice by proto podle něj mělo být možné zabavovat auta Uberu, která budou "chycena při činu".

Uber už zakázali v několika evropských státech

Uber byl založen v San Francisku v roce 2009. Jen ve Francii má něco kolem milionu uživatelů. Firma se označuje za službu, která zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu. Přesto přístup Uberu v řadě evropských měst narazil na regulaci trhu s dopravními službami.

Alternativní taxislužba je tak od března zakázána například po celém Německu. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 250 tisíc eur (6,8 milionu korun). Soudní řízení ve Frankfurtu nad Mohanem je jedním z více než desítky žalob podaných v posledních měsících na službu v mnoha evropských zemích.

Uber podniká i v Česku

České ministerstvo dopravy letos potvrdilo předchozí rozhodnutí pražského magistrátu, že řidič alternativní taxislužby Uber porušil zákon a udělilo mu pokutu 20 tisíc korun. Ministerstvo rozhodlo, že aplikace Uber není v rozporu se zákonem o silniční dopravě, ale řidiči, kteří aplikaci užívají, musejí tyto zákony dodržovat a pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem. Jinak řidiči hrozí pokuta a zákaz činnosti na dva roky. Uber v Česku podniká od loňského léta.