V Česku vzniká speciální obojek k ochraně afrických slonů

Český přírodovědec z Třince Arthur Sniegon našel způsob, jak s pomocí moderních technologií chránit slony před pytláky. Svému nápadu říká kouzelný obojek a usiluje s ním o záchranu sloní populace v Čadu. Celý systém má fungovat na jednoduchém principu - čip v obojku rozezná případné výstřely zbraní a vyšle strážcům národních parků GPS signál s polohou zvířete. Strážci by tak mohli včas pytláky odhalit a slony zachránit. Ideu Sniegona už do podoby prototypu zpracoval student Vysokého učení technického v Brně.

Sniegon jakožto vášnivý milovník přírody projel v Africe bezmála 6000 kilometrů na kole a na kajaku. Cestou viděl přes 100 zabitých slonů – a rozhodl se jednat. Nápad, jak zajistit obřím savcům větší ochranu, vnukli Arthurovi zaměstnanci Národního parku Zakouma v Čadu. Slonům pravidelně dávají obojky s GPS připojením kvůli sledování jejich migrace. "Tak mě napadlo, že je škoda, když tyto vyvinuté technologie nemůžete použít preventivně, aby se předešlo slonímu pytláctví," říká Sniegon.

Arthur přišel na svůj koncept tzv. kouzelného obojku. Sledovací zařízení by kromě GPS umělo rozpoznat zvuk střelby a dát signál strážcům parku. Ochránci zvěře by tak věděli, kde pytláci řádí, a mohli by ihned zasáhnout. "Národní park Zakouma zaměstnává opravdu skvěle vycvičené polovojenské skupiny strážců, kteří mají k dispozici letadla, džípy, motorky, kola i koně," dodává Sniegon.

Video 168 hodin
video

Jak chránit slony s českým patentem

Svou ideu si Arthur přivezl před dvěma lety z Afriky domů a s prosbou o pomoc se obrátil na brněnskou univerzitu. První prototyp přístroje nedávno dokončil student Vysokého učení technického Martin Hrabina v rámci své diplomové práce.

Podobné systémy, i když mnohem sofistikovanější, už nyní používá armáda. Jejich cena se ale pohybuje v řádech statisíců dolarů. "Ta naše verze, která je podstatně jednodušší a - očekáváme - i podstatně levnější, by mohla zaplnit díru na trhu," dodává Milan Sigmund z Ústavu radioelektroniky VUT v Brně.

 Slonům v Africe hrozí vyhynutí. V sedmdesátých letech minulého století jich tam žilo milion tři sta tisíc, teď jich je něco málo přes čtyři sta tisíc. Ročně zahyne vinou pytláků kolem 35 tisíc slonů. Jeji kly putují hlavně do Asie, zejména do Číny a Thajska, kde jsou nejvíce žádané. Kilogram slonoviny se prodává i za čtyřicet tisíc korun.

Sloni proto potřebují pomoc rychle. Sniegon už jedná s konkrétní jihoafrickou firmou, která by obojky podle českého patentu mohla vytvářet. "Ještě než Martin Hrabina dokončí finální produkt, tak bychom chtěli vytvořit několik obojků ještě v průběhu snad příštího roku a otestovat je přímo v praxi v africké savaně," dodává.