Moskva: Ruští dobrovolníci v IS a Donbasu? Doma je neudržíme

Moskva – Více než tisíc ruských občanů bojuje v řadách Islámského státu (IS) a Moskva nevidí možnost, jak přílivu ruských dobrovolníků zabránit. V rozhovoru pro list Kommersant to prohlásil šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Připustil, že Rusové se zapojují i do konfliktu na východě Ukrajiny. Ani jejich účasti v bojích s Kyjevem prý ale Moskva nemůže zabránit.

„Myslím, že je jich tam víc než tisíc,“ řekl Patrušev na dotaz, kolik ruských občanů bojuje na straně teroristů z IS. „Jsou tam tisíce lidí i z jiných států, ze Střední Asie, západní Evropy i USA. V této chvíli nevidím žádnou možnost, jak příliv (ruských) dobrovolníků zastavit,“ řekl šéf Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu ruského prezidenta v otázkách branné a bezpečnostní politiky.

Střet s Islámským státem je podle Patruševa důsledkem dvojích standardů USA. Washington prý podporuje teroristy tam, kde bojují se syrským režimem prezidenta Bašára Asada. „A zároveň je bombardují. Dokud s těmito hrami neskoncují, bude to všechno pokračovat,“ řekl Patrušev. Stejný scénář se podle něj odehrával v 80. letech v Afghánistánu v době sovětské invaze. „Američané zorganizovali hnutí Taliban, z něhož vyrostla Al-Káida, s níž americké a jiné západní tajné služby udržovaly kontakt,“ zdůraznil.

Nikolaj PatruševRusko podle Nikolaje Patruševa nemá ani nástroje k tomu, aby zastavilo odchody ruských dobrovolníků na donbaské bojiště. „Nikoho k tomu nevyzýváme ani nepovzbuzujeme, reálně tomu zabránit ale není možné. Vždyť dva miliony uprchlíků nepřijely z Ukrajiny do Ruska jen tak, mají u nás přátele a příbuzné. Vyprávějí jim o zvěrstvech, která se tam dějí, a dál už pracují emoce: lidé tam odjíždějí a zapojují se (do bojů),“ konstatoval ruský politik.


Rusů bude mezi teroristy z IS ale zřejmě víc. „Podle údajů tajných služeb v řadách IS válčí dvě tisícovky občanů s pasy Ruské federace, ale podle odhadů některých expertů se jejich počet blíží k pěti tisícovkám,“ uvedl minulý týden ruský policejní generál Andrej Novikov, který vede protiteroristické středisko postsovětského Společenství nezávislých států.

Rusko chce mládež od cesty k islamistům odradit

A právě toto středisko pod vedením Novikova hodlá na základě výslechů osob, které válčily v IS a vrátily se do vlasti, vypracovat dokumentární materiál o tom, jak jsou budoucí islamisté verbováni a jak putují na bojiště v Sýrii. Předpokládá, že to by alespoň část mládeže mohlo vést k vystřízlivění.

Nedávno velký rozruch v ruských médiích vzbudil příběh moskevské studentky, kterou úřady zadržely na turecko-syrské hranici při pokusu dostat se k islamistům. Podle listu Kommersant se nyní pátrá po další ruské studentce, která je nejspíše už v Turecku. 

IS, který podle odhadů disponuje asi 30 000 ozbrojenci, v současnosti ovládá značnou část Iráku a Sýrie. Své „pobočky“ má i v Libyi, Jemenu a dalších zemích Blízkého východu a severní Afriky.