Přítel bostonských atentátníků Matanov byl odsouzen za lhaní policii

New York - Přítel bostonských atentátníků Džochara a Tamerlana Carnajevových dostal dvouapůlletý trest vězení za to, že lhal policistům a smazal ze svého počítače soubory potřebné k vyšetřování útoku. Čtyřiadvacetiletý Chajrulložon Matanov z Kyrgyzstánu se za lhaní vyšetřovatelům ve čtvrtek omluvil. „Chci se omluvit za to, že jsem lhal FBI,“ uvedl Matanov. „Nepodporuji žádné teroristické organizace,“ uvedl také. 
Khairullozhon Matanov
Zdroj: ČTK Autor: Jane Flavell Collins

Džochar a jeho starší bratr Tamerlan zabili 15. dubna 2013 v cíli slavného bostonského maratonu podomácku vyrobenými bombami tři lidi a 264 jich zranili. Matanov se čtyři dny po spáchání atentátu odebral na policejní stanici v Braintree jižně od Bostonu, aby policistům řekl, že na fotografiích zveřejněných předešlou noc vyšetřovateli poznává bratry Carnajevovy. Prokuratura jej neobvinila z žádného podílu na útoku. Matanov letos v březnu přiznal, že vyšetřovatelům lhal o tom, jak dobře se s bratry znal, včetně toho, že je několik hodin před útokem pozval na večeři. Během jídla údajně o jejich podílu na atentátu nevěděl.  

Tamerlan Carnajev byl krátce po atentátu zastřelen policií. Džochar byl letos v polovině května odsouzen k trestu smrti. Verdikt nad ním soud oficiálně vynese příští týden.

V červnu byli odsouzeni tři přátelé mladšího z Carnajevů: Kazach Azamat Tažajakov a jeho krajan Dias Kadyrbajev dostali trest 3,5 roku, respektive šest let vězení za pokus mařit vyšetřování atentátu. Američan Robel Phillipos byl odsouzen ke třem letům za méně závažný čin lhaní vyšetřovatelům. Matanov je čtvrtým a posledním z Carnajevových souzených kumpánů. Kdyby svou vinu nepřiznal, mohl mu hrozit dvacetiletý trest vězení.