Od Norska až po Itálii - Protiimigrační strany rostou jako houby po dešti

Evropa se potýká s nebývale silnou vlnou migrantů, kteří se snaží začít na starém kontinentu nový život. V zemích oslabených v minulých letech ekonomickou krizí roste popularita krajně pravicových stran - někde se už dostaly do parlamentu, nebo rovnou do vlády. Sílí už i v tradičně sociálních státech severní Evropy, kde populistické strany hrají na sociální strunu, že uprchlíci berou lidem práci. Využívají také strachu lidí z teroristů, kteří by se mohli mezi běženci ukrývat.

Jak na uprchlickou krizi? Evropa je rozdělená

Evropská komise chce, aby další země EU v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka celkem 40 tisíc žadatelů o azyl. Do jiných zemí osmadvacítky mají být přesunováni občané Sýrie a Eritreje. Další - dvouletý plán - pak počítá s přerozdělením dalších 20 tisíc žadatelů o azyl.

Proti návrhu Komise brojí řada států, včetně Británie nebo celé Visegrádské čtyřky. V Evropském parlamentu vznikla v reakci na současnou situaci frakce krajně pravicových protiimigračních stran. Do nové frakce se zapojila francouzská Národní fronta (FN), nizozemská Strana pro svobodu (PVV), Svobodná strana Rakouska (FPÖ), italská Liga severu (LN), belgický Vlámský zájem, polský Kongres nové pravice (KNP) a Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Vytvoření vlastní frakce umožní poslancům mít větší vliv na legislativu EU a prosazovat protipřistěhovalecké postoje.

  • PODÍVEJTE SE: Mezi válkou a ostnatým drátem

ITÁLIE: Posílejme uprchlíky zpět, volá Liga severu

Uprchlická krize značně zasáhla Itálii, která žádá ostatní státy EU, aby si část přistěhovalců převzaly. "Pravicové uskupení Liga severu navrhuje, aby byli všichni (uprchlíci) posláni zpět na základě existujících dohod se severoafrickými zeměmi,„ říká zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. “Největším problémem současnosti je rozlišit, kdo je politickým uprchlíkem a kdo ilegálním imigrantem. A s tím se současná italská vláda nedokáže vypořádat. Ze všech běženců, kteří se dostali do Itálie, totiž jen každý čtvrtý utíká z válkou postižené země, a má tak právo, aby požádal o politický azyl," řekl Českému rozhlasu jeden z představitelů Ligy Severu, profesor Stefano Bruno Galli. 

ŘECKO: Zlatému úsvitu pomohla ekonomická krize

Nápor uprchlíků prakticky nezvládá ani Řecko. Tisíce přistěhovalců v kombinaci s důsledky hospodářské krize hrály v uplynulých letech do karet extrémně pravicové straně Zlatý úsvit. V zemi došlo ke stovkám útoků proti imigrantům. Uskupení Zlatý úsvit obsadilo v letošních předčasných volbách bronzovou pozici. Její členové jsou vyšetřováni ve spojitosti s vraždou a dalšími zločiny.

BRITÁNIE: Protiimigrační UKIP chce přijmout jen křesťany

Do Británie přijelo za poslední rok 260 tisíc přistěhovalců. Cameronova konzervativní vláda přitom slibovala, že jejich počty zredukuje na desetitisíce. Londýn proto návrh přerozdělovat migranty na základě kvót pobouřil. „Takový přístup by jenom přiměl další lidi k tomu, aby riskovali život,“ míní britská ministryně vnitra Theresa Mayová. Běženci zachycení na moři by podle ní měli být vraceni zpět i proti své vůli.  

Šéf protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage přitom nedávno připustil možnost, že by Evropa přijala několik tisíc uprchlíků, kteří se snaží dostat na starý kontinent na lodích přes Středozemní moře – musí jít ale o křesťany. „Musíme pomoci některým křesťanům z Libye nebo Iráku, kteří nemají kam jít. Ale Evropa nesmí vyslat signál, že každý, kdo přijde, bude přijat. Kdyby k tomu došlo, čísla, o nichž se bavíme, by pak mohly být miliony,“ podotkl Farage s tím, že ostatní uprchlíci by měli být posláni zpět do Libye.

FRANCIE: Le Penová je slyšet stále víc

Francouzská socialistická vláda v týdnu oznámila, že vytvoří celkem 11 tisíc dalších míst pro uprchlíky v centrech pro žadatele o azyl – kvóty ale odmítá. „Potřebujeme vytvořit evropský systém hraničních kontrol,“ říká premiér Manuel Valls. V zemi neustále roste popularita krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penové. Ta se snaží omezit imigraci do Francie, upravit možnost získání občanství a zabránit vzniku nových mešit. „Vládne tady islamistický terorismus a nejistota,“ vyjádřila se nedávno Le Penová k situaci v Evropské unii.

Plakát Národní fronty z roku 2010
Zdroj: ČT24/Euronews.com

MAĎARSKO: Jobbik žádá stovky strážníků na hranicích

Pravicová vláda strany Fidesz premiéra Viktora Orbána nechce o kvótách ani slyšet a na hranicích se Srbskem plánuje postavit čtyři metry vysoký plot, aby příliv nelegálních migrantů zastavila. Orbán už dříve avizoval, že je ochoten uzavřít hranice, pokud to bude nutné. Současně tvrdil, že „pokud by byla u moci levicová vláda, už by v Maďarsku byly statisíce uprchlíků a za pár let bychom nevěděli, zda jsme v Paříži, Londýně nebo Budapešti“. 

Radikálně-nacionalistická strana Jobbik, která je od minulého roku třetí nejsilnější stranou, navrhla už v lednu zvýšenou ostrahu hranic Maďarska se Srbskem a Ukrajinou s tím, že policie hraniční kontroly nezvládá. Na hranici chtěla poslat 2500 strážců. Jobbik chce také možnost vracet ekonomické migranty rovnou zpět. 

V zemi se kvůli migrantům rozpoutala plakátová válka. Zatímco Orbánova vláda burcuje veřejné mínění na podporu své protiimigrační politiky billboardy s heslem „Pokud přicházíte do Maďarska, nemůžete brát práci Maďarům,“ Vysoký úřad komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) začal u příležitosti Světového dne migrantů ve stanicích metra vylepovat vlastní plakáty. Jsou na nich uprchlíci, kterým se v Maďarsku úspěšně podařilo začít nový život. 

Maďarské billboardy vyzývají imigranty, aby místním nebrali práci
Zdroj: ČT24

ŠVÝCARSKO: Kauza kontroverzní plakát skončila až u soudu

Také ve Švýcarsku se téma přistěhovalectví objevilo na plakátech. Kontroverzní billboardy představila národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP). Na jednom z nich se bílá ovce snaží vykopnout černou ovci ze země – strana totiž prosazuje politiku, aby cizinci, kteří spáchají zločin, byli ze země vykázáni. V dubnu letošního roku pak uznal soud lídra SVP Martina Baltissera a jeho zástupce Silvia Bära vinnými z rasové diskriminace kvůli jinému kontroverznímu plakátu. 

RAKOUSKO: Vídeň přestala vyřizovat žádosti o azyl

Kvůli rostoucímu počtu migrantů bije na poplach i Vídeň – přestala vyřizovat žádosti o azyl a žádá zavedení kvót na uprchlíky. Rakouské spolkové úřady se už v létě mohou uchýlit ke krajnímu řešení - pošlou běžence do Maďarska, přes jehož hranici vstoupili do schengenského prostoru. Hlasy lidí nespokojených s přistěhovalci sbírá Svobodná strana Rakouska (FPÖ), kterou proslavil v 80. letech Jörg Haider - ten jí dal silně nacionalistický ráz. V současné době jsou Svobodní třetí nejsilnější stranou v parlamentu.

NĚMECKO: Pegida vystrčila růžky

Velké množství uprchlíků přijímá Německo. Koalice CDU/CSU a SPD je pro to, aby ostatní země EU část běženců převzaly. Podle kancléřky Angely Merkelové je to otázka solidarity, ale také povinnosti. „Není možné, aby tři čtvrtiny všech žadatelů o azyl přijímalo pouze pět členských států Unie,“ konstatovala Merkelová. V zemi v posledním roce posílila protiislámská hnutí jako Pegida, která kritizují německé imigrační zákony. Ještě nedávno se ve velkých městech konaly demonstrace, na něž přicházely tisíce lidí. Vstřícnou politiku vůči imigrantům odmítá rovněž Národnědemokratická strana Německa (NPD) kritizující zaměstnávání přistěhovalců. 

Drážďanská demonstrace Pegidy
Zdroj: Jens Meyer/ČTK/AP

ČESKO A SLOVENSKO: Solidarita ano, povinné kvóty ne

Sobotkova vláda odmítá povinné kvóty, na druhou stranu je ochotná přijmout zhruba několik stovek běženců ročně. Některé strany ale volají po uzavření českých hranic. Třeba poslanec Úsvitu Karel Fiedler před pár dny zpochybnil, že by lidé všeobecně očekávali zachování neomezeného pohybu osob po EU. Upozornil na petici proti imigračním kvótám organizovanou iniciativou Islám v ČR nechceme s desetitisíci podpisy.

Slovenská jednobarevná vláda levicového Směru odmítá stanovení povinných kvót i migranty, kteří se chtějí do EU dostat jen z ekonomických důvodů, zdůraznil premiér Robert Fico. Stejný názor má také prezident Andrej Kiska, podle něhož kvóty nejsou správným řešení. Vyzval ale k přijetí migrantů, kteří jsou ohroženi na životě. Tisíce lidí se chystají v sobotu vyjádřit svůj názor na přistěhovaleckou vlnu z Afriky a Blízkého východu. Protest v Bratislavě podpořily krajně pravicové strany Slovenské hnutí obrody a Lidová strana – Naše Slovensko, v jejímž čele stojí župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

SEVERNÍ EVROPA: V tradičně sociálních státech krajní pravice na vzestupu

S přílivem uprchlíků se potýkají také tradičně sociální státy v Severní Evropě a protiimigračním stranám roste popularita. V Dánsku to je hlavně krajně pravicová Dánská lidová strana (DF), které se během let 2001 až 2011 podařilo prosadit jednu z nejpřísnějších imigračních politik v Evropě. Za vlády sociálnědemokratické premiérky Helle Thorning-Schmidtové výdaje na žadatele o azyl vzrostly, také Thorningová-Schmidtová ale v poslední době přitvrdila svůj postoj k přistěhovalcům. A Liberální strana Venstre (RV) slíbila v případě úspěchu ve volbách azylovou reformu, kterou hodlá „přibrzdit příliv uprchlíků“. 

Švédsko v přepočtu na obyvatele asimiluje nejvíc běženců z celé Evropy. Menšinová vláda levého středu premiéra Stefana Löfvena se nebrání ani případným kvótám. V zemi je ovšem od roku 2014 třetí nejsilnější stranou v parlamentu xenofobní a protimuslimská partaj Švédští demokraté, které chce imigraci snížit o 90 procent. „Je tu příliš mnoho uprchlíků. Arabů je tu tolik, že mám pocit, že se potřebuji začít učit arabsky,“ říká jeden z voličů nacionalistické strany Lars-Åke.  

Pravicový populismus není cizí ani ostatním severským státům – v květnu skončili ve finských volbách druzí Praví Finové, kteří jsou nyní součástí koalice pravého středu. V Norsku bodovala před dvěma lety Pokroková strana, jejímž členem byl dříve vrah Anders Breivik.

BĚŽENCI V EVROPĚ: KDO JE JIM NAKLONĚN?

PRO přijímání běženců jsou z principu spíše sociálnědemokratické, křesťansko-demokratické strany a zelení.

Třeba Irsko pod vedením křesťansko-demokratické Fine Gael už oznámilo, že se vzdá historické výjimky. Ministryně spravedlnosti Frances Fitzgeraldová potvrdila, že země přijme 300 uprchlíků, což je více, než Evropská komise pro zemi navrhuje.

Člen německých zelených Herbert Goldmann považuje stávající jednání Evropy s uprchlíky za nehumánní, nepřijatelné a nezákonné. „Myslím, že je schizofrenní chtít Evropu chránit před těmito trpícími lidmi vzhledem k našim povinnostem. Potřebujeme pravidla, která umožní, aby lidé přišli do Evropy a Německa z humanitárních důvodů v rámci právního rámce,“ podotkl Goldmann, který viděl situaci na ostrově Lesbos na vlastní oči.

K pomoci a pochopení pro uprchlíky snažící se dostat do Evropy vyzval nepřímo i papež. Ten kritizoval „osoby a instituce“, které před běženci zavírají dveře.

9 minut
Je uprchlická krize i krizí soudržnosti Evropy?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 2 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 5 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 5 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 6 hhodinami
Načítání...