Obraz zkázy. Bazilika v Nantes se ocitla v plamenech

Nantes - Desítky hasičů bojovaly s požárem, který zachvátil baziliku Saint-Donatien ve francouzském městě Nantes. Plameny se jim podařilo uhasit v poledne. Za požár zřejmě mohou dva pokrývači, kteří pracovali na střeše baziliky, napsal na Twitteru France Bleu Loire. Šokované dělníky dostali z místa neštěstí hasiči.

Oheň vypukl kolem půl jedenácté dopoledne - krátce po ranní mši. Lidé, kteří se v té době nacházeli uvnitř, byli rychle evakuováni, sdělil místní televizi reverend Benoit Bertrand.

Požár zničil zhruba tři čtvrtiny střechy baziliky. Plameny se snažilo uhasit přes 70 hasičů, nasazeno bylo i letadlo.

Podle posledních zpráv utrpěla budova notné strukturální škody. Místní rozhlasová stanice Radio Cote D'Amour citovala jednoho z policistů, který uvedl, že požár možná způsobili svářeči pracující na bazilice.

Fotografie a videa, která se objevila na sociálních sítích, ukazují, jak plameny postupně zachvacují zbytek budovy a kouř stoupá vysoko nad baziliku. Oblast kolem budovy byla uzavřena.

Video Požár baziliky v Nantes
video

Požár baziliky v Nantes

Bazilika v Nantes je historická památka

  • Kořeny baziliky sahají do 6. století. Je zasvěcena sv. Donatienovi a jeho bratrovi sv. Rogatienovi – prvním křesťanům umučeným ve městě. Budova stojí na místě staré římské vily a pohanského hřbitova.
  • Normanská invaze budovu zničila, rekonstrukce začala až v roce 1739. Během revoluce se bazilika změnila v nemocnici.
  • V 19. století navrhl architekt Emile Perrin plány na rekonstrukci svatyně v původním gotickém stylu. Práce byly zahájeny roku 1872.
  • Od roku 1984 je prohlášena za historickou památku.
  • Vedle baziliky se nachází Saint-Donatien hřbitov, který je nejstarším místem křesťanského pohřbu v Nantes.