Krádež osobních dat v USA se prý týká všech vládních zaměstnanců

Washington - Krádež dat ze serverů amerických úřadů má výrazně větší rozsah, než přiznala vláda, tvrdí odborová organizace vládních zaměstnanců. Podle ní se hackeři zmocnili osobních dat všech pracovníků federálních úřadů, která zahrnují období až do roku 1985. Jde tak o jednu z největších krádeží dat federální vlády v dějinách. Americké tajné služby podezírají z útoku Čínu. Ta to však popírá.
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Spencer Platt

Původní informace hovořily o tom, že ztrátou dat byly postiženy zhruba čtyři miliony federálních zaměstnanců. Hackeři údaje odcizili ze serveru vládního personálního úřadu, který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky.

Prezident Americké federace vládních zaměstnanců J. David Cox však nyní uvedl, že se hackeři dostali do souboru obsahujícího citlivá osobní data všech současných a zhruba jednoho milionu bývalých zaměstnanců úřadů. Cox tvrdí, že zloději získali mimo jiné přístup k adresám, datům narození, výši platů a informacích o zdravotním či životním pojištění nebo výši důchodů. Personální úřad spravuje data všech federálních zaměstnanců vyjma vojáků, agentů tajných služeb či například kongresmanů.

Spojené státy dosud oficiálně o čínské vině na útoku nehovoří, například vůdce demokratů v Senátu Harry Reid však uvedl, že za ním stojí „Číňané“, aniž by specifikoval, zda jde o čínskou vládu, či jednotlivce. Reid je jedním z osmi amerických zákonodárců, které tajné služby informují o klíčových zpravodajských případech. Čínské ministerstvo zahraničí minulý týden zprávy o vině čínských hackerů odmítlo.