Policie zmařila útoky v egyptském Karnaku

Luxor (Egypt) - V chrámovém komplexu Karnak v jižním Egyptě chtěli zaútočit sebevražední atentátníci. Policie oznámila, že útoky zmařila, explodovala jenom jedna nálož. Dva z útočníků policisté zabili a jednoho zranili. Ministerstvo vnitra oznámilo, že nebyl zraněn žádný turista. Podle egyptského ministerstva zdravotnictví jsou raněni čtyři Egypťané.
Video Při útoku v Luxoru nebyl zraněn žádný turista
video

Při útoku v Luxoru nebyl zraněn žádný turista

Při útoku v Luxoru nebyl zraněn žádný turista

ud: 10.6.2015

Redaktor ČT Szántó: O útoku jsou jen kusé údaje

Egyptský soukromý list Jaum7 napsal, že dva teroristé byli zabiti a při výbuchu byl zraněn jeden policista. Arabská redakce Sky News hlásí, že nálož vybuchla ve chvíli, když se k podezřelému automobilu přiblížili policisté. K akci se zatím nepřihlásila žádná skupina.

Přesně před týdnem zavraždili neznámí útočníci dva policisty u pyramid v Gíze. Už druhý útok na turistickém místě za jediný týden by mohl signalizovat, že se teroristi - buď z Muslimského bratrstva anebo Islámského státu - snaží poškodit cestovní ruch. Ten Egyptu přináší víc jak desetinu příjmů.

Policie zmařila v Karnaku sebevražedné útoky
Zdroj: REUTERS
Autor: Stringer

Čeští turisté jsou v pořádku, cestovky raději mění program

České cestovní kanceláře změnily program výletů do oblasti či pozastavily jejich prodej. Čedok nyní klienty přímo v Luxoru nemá. „V rámci poznávacího okruhu jsou na jiném místě v Egyptě. Návštěva Luxoru byla na programu v příštích dnech. Program zájezdu bude upraven,“ řekl mluvčí Čedoku Hynek Špinar. Pokud podle něj budou mít klienti zájem o jinou destinaci, bude se jim cestovní kancelář snažit vyhovět.

„Všichni klienti cestovní kanceláře Blue Style jsou v pořádku, nikomu se nic nestalo. Pro bezpečnost našich klientů jsme prodej výletů do Luxoru a Káhiry v tuto chvíli pozastavili,“ uvedla obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi.

„V současné chvíli je Karnak a Luxor pod absolutní kontrolou místních bezpečnostních složek, takže bezpečnost turistů by při návštěvě chrámů neměla být ohrožena. Cestovní kanceláře se zcela řídí doporučeními egyptské policie,“ dodala výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.


Karnak leží poblíž Luxoru a je po pyramidách v Gíze nejnavštěvovanějším místem v Egyptě. Ročně tam zavítá několik milionů turistů. Největší tragédie se v Luxoru odehrála v roce 1997, když tam při teroristickém atentátu zahynulo přes 60 lidí, mezi nimiž bylo 58 cizinců.

/*json*/{"map":{"lat":25.724257939939292,"lng":32.63181838630978,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":25.72042582766669,"lng":32.65789031982422,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Egypt má za sebou bouřlivé roky, které následovaly po odstoupení bývalého prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Svržen byl o dva roky později i jeho nástupce Muhammad Mursí. Místní islámští radikálové pravidelně útočí na policisty a vojáky, ale většinou na Sinajském poloostrově.