Příměří v Jemenu skončilo, Saúdská Arábie okamžitě obnovila nálety

Saná - Koalice vedená Saudskou Arábií v neděli obnovila nálety proti šíitským povstalcům v Jemenu. Letecké údery začaly hned po ukončení pětidenního humanitárního příměří. Zmocněnec OSN pro Jemen už vyzval k prodloužení příměří. Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín ale řekl, že se nyní neuvažuje o novém klidu zbraní. Konflikt si podle OSN od března vyžádal přes 1400 obětí, většinou civilistů.

První nálety koalice po ukončení příměří mířily na pozice rebelů a jejich tanky v severních částech Adenu. V jihojemenském Táízu v noci na neděli při bojích šíitských milicí a povstalců z řad Húsíů s vládními vojáky zahynulo nejméně patnáct lidí. Zmocněnec OSN pro Jemen v neděli vyzval k prodloužení příměří. „Humanitární příměří nám poskytlo záblesk naděje tím, že bylo možné doručit pomoc lidem, kteří ji nejvíc potřebovali. Proto vyzývám obě strany, aby příměří prodloužili aspoň o dalších pět dní,“ uvedl Ismaíl Uld Šajch Ahman, zmocněnec OSN pro Jemen.

Jasín, který je stejně jako prezident Hádí v exilu, řekl, že o dalším příměří se neuvažuje. Jemenská armáda ale návrh OSN přivítala. Letectvo se podle Jasína bude alespoň vyhýbat bombardování přístavů Aden a Hudajdá a také letiště v Saná, aby humanitární pomoc mohla do Jemenu dále proudit. Pomoc do Jemenu poslal také Írán, který oznámil, že jeho plavidlo je v Adenském zálivu a chrání ho íránské vojenské lodě.

Americký ministr zahraničí John Kerry, který je v Jižní Koreji, řekl, že USA by prodloužení humanitárního příměří uvítaly. Sdělil ale také, že šíité situaci komplikovali. Byli prý aktivní na hranici se Saúdskou Arábií a přesunuli tam část své raketové techniky. „Saúdská Arábie začala jednat. Jsme pro prodloužení humanitárního příměří, ale za daných podmínek by to nyní bylo těžké,“ řekl Kerry.

Video V Jemenu znovu zuří boje
video

V Jemenu znovu zuří boje

V Jemenu znovu zuří boje

Po pětidenním příměří je zase slyšet střelba

Pětidenní humanitární příměří začalo v zemi platit 12. května. Už od počátku ale bylo porušováno.


Prezident Hádí a Saúdská Arábie pod záštitou Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) svolali v Rijádu třídenní setkání. Na schůzce je kolem 400 jemenských politiků a kmenových vůdců, neúčastní se jí ale šíitští povstalci, kteří kontrolují jemenskou metropoli a velkou část severního Jemenu.

„Naši lidé čekají, až tato mizérie skončí, čekají na budování a rozvoj naší vlasti. Muka, která prožívají, musí brzy skončit. To se může stát jedině, když zastavíme vojenskou konfrontaci a podpoříme legitimitu nynější vlády,“ vzkázal jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Nálety sužují Jemen už téměř dva měsíce

Arabská koalice podniká nálety proti rebelům a bojovníkům loajálním bývalému prezidentu Sálihovi od konce března. Údery mají povstalce podporované Íránem oslabit a vrátit kontrolu nad zemí prezidentu Hádímu, který ze země v březnu uprchl.

Jemenský konflikt však zuří od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město Saná a držely v domácím vězení prezidenta Hádího a členy jeho vlády. Ti následně uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit Hádího zájmy zahájila letecké údery na Jemen. Teherán přiznává, že šíitským povstalcům poskytuje politickou a humanitární pomoc, popírá ale, že je vyzbrojuje. Konflikt si podle OSN od 19. března vyžádal již více než 1400 obětí, většinou civilistů. Kvůli bojům docházejí v 25milionové zemi zásoby jídla, vody i léků, které se snažily do Jemenu během příměří dostat humanitární organizace.


Do bojů se na straně šíitů zapojují i děti

Podle organizace Human Rights Watch šíité ve stále větší míře do bojů zapojují děti. Cvičí je k boji a používají je také jako kurýry a stráže. Organizace vyzvala všechny bojující strany, aby okamžitě přestaly děti využívat, a to i v případě, že se hlásí samy. Podle jemenských zdrojů verbují šíité v hlavním městě i patnáctileté chlapce a posílají je do severní provincie Saada, kde jsou boje velmi intenzivní.

Děti účastnící se protestů v Jemenu
Zdroj: REUTERS
Autor: Khaled Abdullah

Během konfliktu dochází k ničení památek, upozorňuje UNESCO

Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila „vážné poškození“ památek, ke kterému dochází během útoků v Jemenu. „Vyzýváme všechny strany, aby kulturní dědictví v tomto konfliktu vynechaly,“ uvedla šéfka UNESCO Irina Bokovová. Jak dodala, při bombardování bylo zničeno množství historických budov zejména v Saná. Staré město jemenské metropole bylo svými památkami proslulé, nachází se zde více než 100 mešit, 14 budov s tradičními lázněmi a přes 6000 budov postavených před 11. stoletím. Na seznam světového dědictví UNESCO bylo přidáno v roce 1986.